budovanie a činnosť nezávislej vojenskej jednotky EÚ. Ako s odvolaním sa na diplomatické zdroje píše nové číslo týždenníka European Voice, Grécko je jedinou krajinou, ktorá nedala plnú podporu dohode predpokladajúcej pravidelné stretnutia štátov EÚ a ôsmich členov NATO, ktorí nie sú súčasťou únie. Správa o postoji Atén sa dostala na verejnosť začiatkom tohto týždňa, keď ministri obrany EÚ oznámili svoje príspevky k európskej jednotke rýchleho nasadenia.
Námietky Atén sú podľa diplomatov jedinou prekážkou, ktorá bráni EÚ získať súhlas aliancie pre svoju jednotku krízového manažmentu. Predstavitelia EÚ stále veria, že sa problém podarí vyriešiť do schôdzky ministrov obrany členských štátov NATO, ktorá bude v Bruseli začiatkom decembra.
Dohoda by znamenala obrovský krok vpred vo vzájomných vzťahoch dvoch inštitúcií, ktoré síce sídlia v Bruseli len niekoľko kilometrov od seba, ale počas svojej existencie nikdy oficiálne nespolupracovali. Umožnila by tiež podpísanie ďalšej zmluvy v prvej polovici roku 2001, ktorá by krajinám EÚ dala automatický prístup k vojenskému zariadeniu aliancie. Hoci EÚ buduje v tomto období vlastnú vojenskú jednotku, experti tvrdia, že ešte mnoho rokov bude závislá na vojenskom vybavení NATO.
Postoj Atén je výsledkom dlhotrvajúceho napätia medzi Gréckom a Tureckom ohľadne situácie na rozdelenom Cypre, ktoré eskalovalo ostrou výmenou názorov počas nedávneho vojenského cvičenia aliancie, keď grécke jednotky pristáli na tureckom území. Okrem blokovania zmluvy EÚ a NATO sa Atény tento týždeň postavili aj proti dohode o partnerstve pre vstup medzi úniou a Tureckom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.