siedmich Keňanov, ktorí prišli do Ugandy na pohreb obetí tohto nebezpečného vírusu, boli negatívne, informoval o tom včera ugandský asistent komisára pre kontrolu chorôb Alex Opio.
Keňania sa vystavili riziku nákazy, keď pricestovali do vnútrozemského ugandského mesta Masindi na pohreb príbuznej, ktorá tam spolu s tromi členmi rodiny tento mesiac zomrela na následky eboly. Vyskytli sa obavy, že prenesú vírus cez hranice a ten sa potom rozšíri aj v Keni. Krvné vzorky Keňanov testovali v Gulu v mobilnom laboratóriu expertov z Centra na kontrolu a prevenciu chorôb so sídlom v Atlante. Všetky posledné obete eboly zomreli v Gulu, kde sa prvé prípady eboly vyskytli už v polovici septembra. Minulé vlny nákazy zabili 50-90 percent pacientov. Epidémia eboly sa šíri aj v dvoch ďalších okresoch - v oboch prípadoch tam vírus priniesli ľudia, ktorí pricestovali z Gulu, kde prišli do kontaktu s nakazenými pacientmi.
Proti ebole, ktorú po prvý raz zaznamenali v bývalom Zaire a v susednom Sudáne v roku 1976, kde jej podľahlo 400 ľudí, dodnes neexistuje žiaden liek ani vakcína.
Väčšina ľudí zomrie na následky šoku po niekoľkých dňoch vysokých horúčok, zvracania a mohutného vnútorného krvácania. Lekári dokážu svojim pacientom trochu pomôcť zatiaľ len podpornou rehydratačnou terapiou.
Autor: Kampala (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.