Najvyšší vrch sveta Mount Everest sa rýchlosťou šesť až sedem centimetrov za rok posúva zo svojej pozície na nepálsko
Čomolungma sa posúva severovýchodným smerom pod uhlom 54 stupňov, uvádza dnešné vydanie denníka China Daily.
Mount Everest sa nachádza na hranici medzi severovýchodným Nepálom a čínskou Tibetskou autonómnou oblasťou. Jeho oficiálne uvádzaná výška je 8848 metrov. Tím amerických odborníkov zo zemepisnej spoločnosti bostonského vedeckého múzea prednedávnom tento údaj spochybnil. Podľa ich meraní je Strecha sveta o dva metre vyššia, čo však spochybňujú nepálske úrady.
Minulý rok japonskí vedci zverejnili hypotézu, že Mount Everest pred miliónmi rokov meral pravdepodobne viac ako 15.000 metrov. Analýzy tektonického zlomu ukázali, že asi pred 20 miliónmi rokov sa dala do pohybu obrovská masa horniny a na konci týchto zmien zostal súčasný vrchol. Skupina vedcov objavila 100 metrov dlhý zlom v jednej jaskyni na severnej strane Everestu v nadmorskej výške 8.500 metrov.
Vrchnú časť zlomu tvoria usadeniny, ktoré sa kedysi nachádzali medzi Indiou a ázijským kontinentom. V spodnej časti zlomu sa nachádza druhá metamorfná vrstva. Vedci usudzujú, že indický subkontinent pred 50 miliónmi rokov narazil na pevninu a následné obrovské pnutie vytlačilo tieto dve vrstvy do výšky.
Objavený zlom je podľa vedcov dôkazom toho, že vrchná usadeninová vrstva, ktorá mala hrúbku pravdepodobne desať kilometrov, sa počas troch miliónov rokov zosúvala severným smerom. Celý horský masív na mieste dnešného Everestu tak dosahoval kedysi výšku viac ako 15 kilometrov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.