jednotlivé okresy inú predvoľbu ako doteraz. Ako sa tieto obmeny budú v praxi realizovať a čo konkrétne budú pre verejnosť znamenať, sme sa opýtali hovorkyne slovenských telekomunikácii Gabriely Nemkyovej: "Zmena národných cieľových kódov (NDC) vo verejnej telekomunikačnej sieti ST bude realizovaná 1. 7. 2001.
V rámci tejto siete je od roku 1997 postupne realizovaná zmena číslovacieho plánu s cieľom dosiahnuť podmienky stanovené Ministerstvom dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky (MDPT SR). Pokyn ministra spomínaného rezortu nás teda zaväzuje k úprave číslovacieho plánu do júna roku 2002."
Hlavným dôvodom, prečo ST pristupujú k zmene národných cieľových kódov je nesúlad s medzinárodnými požiadavkami na štruktúru a dĺžku čísel. Pri zachovaní súčasného číslovacieho plánu môže totiž dôjsť k nedostatku čísel pre zavádzanie nových služieb. "Požiadavky na nový číslovací plán sú stanovené tak, aby sa splnili podmienky pre rozvoj služieb a konkurencie v liberalizovanom prostredí.
Pokyn ministra MDPT SR zaväzuje telekomunikácie k úprave číslovacieho plánu verejnej telekomunikačnej siete tak, aby v každej primárnej oblasti boli využívané len pridelené účastnícke množiny a bolo zavedených nových 25 NDC pre primárne oblasti, namiesto 82 NDC pre uzlový telefónny obvod," vysvetľuje hovorkyňa.
Prvotná informácia pre verejnosť o zmene NDC je uvedená v telefónnych zoznamoch. Je spracovaná formou tabuľkového zobrazenia starých aj nových NDC a mapou rozdelenia verejnej telekomunikačnej siete na primárne oblasti a ich smerové telefónne čísla. V roku 2001 by mali byť zoznamy vydané s uvedením pôvodných UTO a im prislúchajúcim primárnym oblastiam. Táto zmena však nesporne vyvolá chaos v ponímaní nových medzimestských smerových kódov medzi verejnosťou. "Uvedomujeme si nutnosť tohoto kroku a zároveň jeho dopad na zákazníkov. Preto bude v tejto súvislosti prebiehať masívna komunikačná podpora," komentuje predpokladaný dopad zmien na užívateľov telefónnych liniek G. Nemkyová. Realizácia pripravovaných zmien zasiahne i tarifný mechanizmus. V súčasnosti je založený na analógovom členení siete na UTO (uzlový telefónny obvod) a TTP (tranzitný telefónny obvod).
"Pokiaľ zákazník nevolí pred telefónnym číslom 0, sú jeho volania tarifované ako miestne, v prípade voľby číslice 0 a následne NDC ľubovoľného UTO, sú jeho volania tarifované ako I. alebo II. tarifné pásmo podľa začlenenia UTO do vlastného TTO, prípadne cudzieho TTO. Zmena súčasného členenia siete na UTO a TTO bude mať nevyhnutne dopad aj na rozdelenie hovorov na miestne a medzimestské volania. Priamym dôsledkom by malo byť zjednodušenie tarifnej štruktúry vnútroštátnych volaní," dodala hovorkyňa slovenských telekomunikácií, a. s.
Pre zaujímavosť, nová volačka pre Košice a okolie by mala byť namiesto 095 055, do Prešova sa človek dovolá, ak namiesto 091 vytočí 051.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.