vedomia a svedomia; rozhoduje nestranne, spravodlivo, bez zbytočných prieťahov a len na základe skutočností zistených v súlade so zákonom." A ďalej, "štát zabezpečuje nezávislosť sudcov aj ich hmotným zabezpečením." To sú len dva z kľúčových momentov nového Zákona o sudcoch a prísediacich a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorý parlament prijal začiatkom októbra a ktorý v týchto dňoch vyšiel v Zbierke zákonov. Upravuje postavenie mužov a žien v sudcovskom talári, ich práva a povinnosti, disciplinárnu zodpovednosť a ich platové pomery.
Zákon pomerne obšírne definuje, že sudca sa musí v občianskom živote, pri výkone funkcie sudcu, ale aj po jeho skončení "zdržať všetkého, čo by mohlo narušiť vážnosť a dôstojnosť funkcie sudcu alebo ohroziť dôveru v nezávislé, nestranné a spravodlivé rozhodovanie súdov". V záujme toho všetkého musí odmietnuť "akýkoľvek zásah, nátlak, vplyv alebo žiadosť, ktorých cieľom by mohlo byť ohrozenie nezávislosti súdnictva" a taktiež "nenechať sa ovplyvniť záujmami politických strán, politických hnutí, verejnou mienkou alebo oznamovacími prostriedkami". Zákon taktiež zakazuje sudcom štrajkovať a akýmkoľvek spôsobom znemožňovať činnosť súdnictva.
A tým, čo širokú verejnosť zaujíma hádam najviac, je skutočnosť, že do zákona sa ako úplné nóvum dostal inštitút, prvýkrát formulovaný ministrom spravodlivosti Jánom Čarnogurským ako požiadavka, aby sudcovia podávali majetkové priznania. Kým doposiaľ to bolo bolo len viac-menej len v rovine morálnej, odteraz to sudcom prikazuje zákon. V paragrafe 32 sa uvádza, že "sudca je povinný počas celého obdobia výkonu funkcie sudcu deklarovať svoje majetkové pomery," a to jednak do tridsiatich dní odo dňa, kedy sa ujal výkonu sudcovskej funkcie, a jednak každoročne do 31. marca kalendárneho roka. Najbližšie by sa tak malo stať už onedlho. Zákon totiž nadobudne účinnosť 1. januára 2001.
Načim ešte doplniť, že povinnosť podať majetkové priznanie sa vzťahuje na všetok majetok sudcu, pričom "majetkové priznanie musí obsahovať údaje o nehnuteľnom majetku, hnuteľných veciach, majetkových právach a iných majetkových hodnotách." Pokiaľ ide o hnuteľné veci, vo väčšine majetkových priznaní sa zrejme objavia údaje o motorových vozidlách. Ono je to totiž tak, že sú dnes sudcovia, ktorí majú autá ako arabskí šejkovia, ale sú aj takí, ktorí chodia do práce električkou či autobusom...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.