minister výstavby a regionálneho rozvoja István Harna. Podporu pre jedného podnikateľa poskytol štát na 50 percent výdavkov, spojených s nákupom hmotného a nehmotného investičného majetku, až do výšky troch miliónov korún. Na krajskej tripartite, ktorá sa uskutočnila začiatkom novembra v Prešove, sa podnikatelia sťažovali, že projekty museli vypracovať v krátkom čase, ale na ministerstve trčia dva mesiace a oni nemajú spätnú väzbu. Pritom im bolo sľúbené, že v prípade schválenia, budú mať do konca septembra peniaze na účtoch.
Vo štvrtok minister Harna konečne zverejnil výšku dotácií pre kraje, Prešovský kraj dostal 36,9 milióna korún. Spolu pre celú Slovenskú republiku pridelili 132 miliónov, pôvodne sa uvažovalo o 160 miliónoch. Minister Harna uviedol: "Takmer všetky okresy nám posielali nekompletné projekty. Museli sme ich dodatočne obvolávať. Preto sa proces schvaľovania oneskoril." Toto vyhlásenie pobúrilo podnikateľov aj štátnych úradníkov. Vedúci odboru regionálneho rozvoja a iných odvetvových vzťahov Krajského úradu v Prešove Štefan Sopko uviedol: "Záujem o projekty bol obrovský. Okresné úrady, keďže krajský úrad bol z rozhodovacieho procesu vylúčený, zaevidovali 124 projektov. Schvaľovacie komisie na okresoch v prísnom výbere schválili 60 projektov. Ostatné projekty, aj keď boli naozaj kvalitné, neboli postúpené do ďalšieho schvaľovacieho procesu len z finančných dôvodov, keďže okresy museli dodržať limity pridelených financií." Dodal, že pri výbere sa okresné komisie museli pridržiavať smernice, vypracovanej ministerstvom. Vyjadril tiež nespokojnosť s tým, že krajské úrady boli z rozhodovacieho procesu vylúčené. V minulosti totiž kraj kontroloval, či daný projekt zodpovedá požiadavkám, ak sa vyskytli nedostatky, vrátili ich okresu na dopracovanie. Sopko ďalej povedal, že bol šokovaný zdĺhavosťou schvaľovania na ministerstve. "Dnes je 24. novembra. Ako sa ďalej naloží s poskytnutými prostriedkami? Podnikatelia majú v rukách iba papier o tom, že ich projekt bol schválený, ale žiadne ďalšie informácie o tom, kedy ich dostanú, kedy sa podpíše zmluva, respektíve akým spôsobom," skonštatoval.
K výhradám sa pripojil aj zástupca prednostu Okresného úradu v Sabinove Ľubomír Vaško. Potvrdil veľký záujem o projekty, povedal, že mnohé veci museli konzultovať s ministerstvom, keďže niektoré články zákona o štátnej pomoci regiónom s vysokou mierou nezamestnanosti si odporovali. Nikto z ministerstva, podľa jeho slov, im nevedel dať písomne, čo budú v projektoch akceptovať. Napríklad litera zákona hovorí o tom, že tieto finančné prostriedky majú byť vyčerpané ešte v tomto roku. "V tom istom zákone sa však hovorí, že ministerstvo uvoľní čerpanie štátnych prostriedkov až po vyčerpaní vlastných zdrojov žiadateľa na príslušný rok a odsúhlasený projekt, ak sa v zmluve nedohodne ináč. Ako sa má podnikateľ teda zariadiť? Navyše, keď investícia podnikateľa presiahne pol milióna, musí zariadiť v zmysle zákona o verejnom obstarávaní výberové konanie. Do konca roku má len mesiac. Bude špekulovať, ako s tým vybabrať? Ďalšia otázka je, kedy sa tieto financie stihnú vyčerpať?"
Minister Harna vyhlásil, že zvyšok finančných prostriedkov v celkovej výške 28 miliónov sa má prerozdeliť na podporu budovania infraštruktúry v mestách s potenciálom pritiahnuť zahraničných investorov. "Neviem či Sabinov má ten potenciál, ale Bratislava ho má určite," poznamenal zástupca Vaško. Nekorektné, až urážajúce nielen pre štátnych úradníkov, ale pre členov výberovej komisie, sa Vaškovi vidí i vyjadrenie ministra týkajúce sa faktúr: "Národný kontrolný úrad bude kontrolovať, či úradník neopečiatkoval aj falošnú faktúru". Pýta sa, ako má úradník na okrese zistiť, či predložená faktúra bola falošná?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.