vykonávanie zdravotníckej starostlivosti štyria a krajský štátny lekár Peter Bandura im pozastavil činnosť, nás zaujímalo ako sú na tom lekárnici. Aj ich sa totiž týka schvaľovanie povolení s termínom do konca toho roku, hoci licencie mnohí z nich získali už pred niekoľkými rokmi. Podľa slov P. Baduru zo 157 lekární a 8 výdajní zdravotníckych pomôcok (VZP) v kraji doteraz o povolenie požiadalo 9 lekárnici a 2 VZP. "Chcem zdôrazniť, že nejde o nové povolenia, len o potvrdenie ich platnosti, ale už po odsúhlasení podmienok, ktoré stanovuje novela zákona 140/1998 o liekoch a zdravotníckych pomôckach. Mnohé lekárne majú licencie vydané na základe menej prísnych podmienok a teraz ide o to, aby sme ich zosúladili. Niektorí majitelia napríklad nemajú laboratórium, nezabezpečujú prípravu liekov, čo je ich základným poslaním. Ak nebudú všetky zariadenia spĺňať podmienky do konca roka, budeme nútení pozastaviť, alebo aj zrušiť ich licencie," vysvetlila nám krajská farmaceutka Zuzana Obšatníková.
O názor sme požiadali aj jedného z majiteľov privátnej lekárne Opál Vincenta Kollarčíka. "Pri terajších problémoch a zhone, aký prežívame, aby sme zabezpečili chod lekární nie som nadšený takou požiadavkou. Bude nás časovo zdržiavať vybavovanie kópií už existujúcich dokladov a ani finančné náklady s tým spojené nie sú zanedbateľné," konštatoval. Podobne vníma situáciu asi 80 percent lekární, hoci vedia o novele zákona a poznajú jeho dikciu. V hre je zrejme práve podmienka, aby mali svoje laboratórium, alebo vedeli zabezpečiť individuálnu prípravu liekov.
O stanovisko k povoleniam sme požiadali aj predsedu Regionálnej lekárnickej komory v Prešove Antona Bartunka. "Komora nemá výhrady voči potvrdzovaniu povolení. Naopak, na Slovensku, ale aj v našom kraji je toľko nezrovnalostí, že tento proces môže pomôcť pri ich vyriešení, alebo zjednotení podmienok. Rozhodne nie je etické prevádzkovať lekáreň bez toho, aby sme pacientovi pripravili potrebný liek," zdôraznil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.