potrebu mediálne uzavrieť diskusiu okolo nových pravidiel fungovania mesta a mestských častí.
"Potrebu zmeniť finančné toky medzi mestskými časťami a mestom, presmerovať kompetencie v oblasti čistoty, verejného osvetlenia a údržby komunikácií mimo hlavných ťahov, po ktorých premávajú linky MHD, sme na spoločných stretnutiach niekoľkokrát veľmi podrobne a intenzívne prerokovali. K výhradám, že do konečného znenia štatútu neboli zapracované všetky pripomienky starostov, môžem povedať len toľko, že prednosť dostali tie, ktoré mali racionálny základ. Zapracovať úplne všetky by bolo nereálne," tvrdí Jozef Filas.
Starostovia argumentujú, že nemôžu prevziať do svojej správy komunikácie či verejné osvetlenie, keďže mesto nemá v poriadku revízne správy, pasporty a ďalšiu technicko-právnu agendu. Správcovstvo si však podľa starostov vyžiada vytvorenie spoločností, resp. oddelení s odbornými pracovníkmi, čo podľa nich povedie k nárastu pracovníkov v samospráve. Starostovia poukázali aj na nerozumnosť štatútu, keďže mesto už má vytvorené podniky na údržbu ciest (Správa komunikácii Košice), na verejné osvetlenie (VEROS), na čistotu a zimnú údržbu (Technické služby.)
"V súčasnosti prebieha inventarizácia svetelných bodov po celom meste v spolupráci s dotknutými mestskými časťami, čiže sa kontroluje lampa po lampe vrátane technickej dokumentácie. Pokiaľ ide o obavy starostov, agenda nie je v poriadku, netvrdím, že všetko je v poriadku. Beriem však uvedenie štatútu do praxe ako príležitosť, aby sme v dokumentácií k mestskému majetku urobili generálny poriadok," vysvetlil Filas.
Podľa jeho slov si mestské časti nebudú musieť zakladať žiadne spoločnosti, aby mohli robiť údržbu.
"VEROS, Správa komunikácií i Technické služby predsa fungujú ďalej. Akýsi interný predpis, kedy, za akých podmienok, komu sa odovzdá agenda k osvetleniu, či komunikáciam, samozrejme vypracujeme,"zdôraznil Filas.
Námestník primátora nepovažuje argumenty starostov, že k novým kompetenciám a povinnostiam zabudlo mesto pribaliť aj príslušné financie, za seriózne.
"Mesto odovzdáva len časť kompetencií v čistote, zimnej údržbe, osvetlení a údržbe ciest. Tie budú kryté z peňazí, ktoré získame z nového prerozdeľovania dane z nehnuteľností v mestských častiach Šaca a Džungľa. Ich objem vychádza zhruba v takej výške, aké boli priemerné náklady mesta. Už inou otázkou je, či je to veľa alebo málo, ale to už je našim spoločným problémom," dodal Filas.
Námestník primátora nesúhlasí s tvrdením starostov, že prijatie štatútu bol krok, ktorému chýbal zdravý rozum a udial sa len ako politický diktát košickej vládnej koalície SOP-SDĽ-SDSS.
"Bol to krok nevyhnutný, aby sa stal štatút kompaktným dokumentom, podľa ktorého bude pulzovať život v meste. Jeho neprijatie by spôsobilo kolaps mesta. Poslanci pochopili obmedzené finančné možnosti mesta a podľa toho sa rozhodli," komentoval výroky starostov Jozef Filas.
Vedenie mesta sa nebráni ani navrhovanému riešeniu z dielne starostov, aby všetky činnosti, ktoré budú namiesto mesta vo "svojich" mestských častiach realizovať, boli podchytené v konkrétnych zmluvách.
Možný vývoj situácie, že by sa Šaca a Džungľa rozhodli neodviesť 80 percent dane z nehnuteľnosti do mestskej kasy, čo by malo za následok deficit ostatných mestských častí pri financovaní nových povinností, námestník Filas odmietol komentovať. Verí, že každý zo starostov nesie spoluzodpovednosť za chod mesta a také budú aj jeho ďalšie kroky.
Na najbližšom stretnutí si chce vedenie mesta všetky sporné záležitostí prediskutovať so starostami a dohodnúť sa na ďalšom postupe realizácie nových pravidiel v praxi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.