všeobecným konsenzom. Neprotestovala dokonca ani SDĽ, ktorá ju "podporuje do tej miery, do akej mohla do prípravy zmluvy zasiahnuť" (čo je veľmi interesantné, lebo zasahovala aj cez mediálne kampane, aj prostredníctvom vlastného delegáta v komisii pri MZV akurát dosť).
Zmluvu uvítala aj opozícia, pričom Božik a Malíková, poplatní svojim neliečiteľným mindrákom, nezabudli (nezávisle na sebe) zdôrazniť práve to, že "proces zavŕšený dnešným podpisom sa začal už za bývalej koalície". Do nôty im zahral aj biskup Baláž, člen zmiešanej slovensko-vatikánskej komisie od počiatku rokovaní, podľa ktorého sa za "bývalej vlády rokovalo ľahšie, lebo bola obrovská snaha, kým v tejto štvorkoalícii sú predsa len aj ľudia materialistického zmýšľania a MINULÍ KOMUNISTI, ktorí majú iný pohľad (...)". Teda, nič v zlom, pán biskup - my si aj bez vysvätenia pamätáme, že z 18 (počiatočných) členov Mečiarovej vlády bolo 17 "minulých komunistov"...
Pri spokojnosti menších cirkví a napokon aj KDH nezostáva než konštatovať, že "výborná" známka, ktorú si Dzurinda za túto prioritu vládneho vyhlásenia udelil, je výnimočne korektná. Takže siesta priam rozprávková. Chcelo by sa zvolať - konečne jedna celospoločenská dohoda v závažnej otázke naprieč ideológiami, vierovyznaniami i politickými stranami.
Háčik to však predsa má, a nemalý: Text, ktorý teraz Dzurinda v Ríme podpísal, je iba vykastrovaným odvarom tzv. "technickej parafy", potvrdenej v novembri °99 Kukanom a apoštolským nunciom Luigim Dosenom. Vatikánu bola vtedy predstavená verzia, ktorú vzápätí prudko odmietli dve koaličné strany, SDĽ i SOP. Podľa viacerých ľavicových expertov zmluva zavádzala na Slovensku "cirkevný štát", či dokonca "konkordát na spôsob Mussoliniho" (PhDr. Zavacká).
Pobúrenie KDH nad odmietnutím bolo veľké, nepomohli však ani poznámky o "komunistickej minulosti". Začala revízia textu, počas ktorej boli z dokumentu - za platonického odporu KDH a konferencie biskupov (KBS) - povyhadzované najspornejšie pasáže. Ich konkretizáciu odkazuje teraz podpísaná zmluva až na ďalšie štyri čiastkové dohody. Až tie by mali upravovať skutočne najvýbušnejšie okruhy - financovanie cirkví štátom, celú školsko-vzdelávaciu oblasť, otázku výhrad svedomia, ako aj pastoračnej služby v armáde a polícii. Zmluva na míle obchádza aj také "šlágre", ako interrupcie, rozvody a homosexuálne partnerstvá. Jediné, čo sa koalícii KDH-KBS podarilo z "technickej parafy" zachrániť, je nedotknuteľnosť spovedného tajomstva aj voči štátnym orgánom činným v trestnom konaní.
Niet preto veľmi nad čím omdlievať. "Vatikánska" zmluva sa podpísala a dostala do ratifikačného konania (schváliť musí parlament) iba preto, lebo odsunula najspornejšie kauzy na neurčitú budúcnosť. A hoci "vatikánci" vyjadrili presvedčenie, že prílohy sa budú rodiť rýchlo, slovenský premiér ich obratom varoval pred unáhlenosťou. Tentoraz vie, o čom rozpráva - za tejto koalície sú politické dohody fakticky vylúčené. Konkrétne riešenie, napr. v kardinálnej otázke spôsobu (ne)financovania cirkví, ďaleko presahuje rámec štandardnej koaličnej agendy, keďže sa pýta na samotnú podstatu bytia tohto štátu. Ide o profilový spor medzi socialistami a liberálmi na stranej jednej, a konzervatívcami na strane druhej. A ten sa na Slovensku môže rozseknúť iba za situácie, ak KDH a SDĽ nebudú členmi rovnakej vládnej garnitúry.
Napriek všetkým okolnostiam, Mikuláš Dzurinda ani tentoraz neodolal pokušeniu úspech zvečniť. Uzavretie tejto zmluvy označil za "významný míľnik v živote SR, ktorý posilní medzinárodné postavenie Slovenska". A nakoľko pri míľnikoch (aj doslovne) sa veľmi rád prezentuje osobne, odmietol udeliť poverenie pre Jána Čarnogurského, ktorý vyslovil prianie sám podpísať túto zmluvu. Toto poverenie odmietol tomu istému Čarnogurskému, ktorý si svojím ominóznym hlasovaním proti vládnemu programu vynútil dodatočné zaradenie (aj) vatikánskej zmluvy do programového vyhlásenia. Medzi priority vlády sa zmluva dostala až po hlasovaní v parlamente, keď dodatok k programovému vyhláseniu navrhlo HZDS, s ktorým sa potom časť SDK spojila. Vtedy Dzurinda o míľniku nehovoril, naopak, "veľmi ho mrzelo, že časť poslaneckého klubu SDK sa pri hlasovaní OCITLA V JEDNOM ŠÍKU S PÁNOM LEXOM".
Veru, nevyspytateľné sú zákruty slovenskej politiky. Najmä ak sa v nich točia zásadové osobnosti strihu súčasného premiéra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.