Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Kotočová dostala na rozlúčku rekord, Bosniačky totiž tromfli Senegal

Slovensko - Bosna a Hercegovina 82:56 (29:11) v kvalifikácii MEJaroslav VRÁBEĽBratislava - Zápas bol pre 32-ročnú pivotku francúzskeho CJM

Slovensko - Bosna a Hercegovina 82:56 (29:11) v kvalifikácii ME

Jaroslav VRÁBEĽ

Bratislava - Zápas bol pre 32-ročnú pivotku francúzskeho CJM Bourges a dlhoročnú oporu československého i slovenského národného tímu a jeho kapitánku Annu Kotočovú rozlúčkou s reprezentáciou. Tou jedenástou, ktorej sa miesto v nominácii na stretnutie neušlo, bola L. Libičová, trénerská dvojica Doušek - Matyáš dala v úlohe štvrtej podkošovej hráčky prednosť Škvarekovej. Na posledné slovenské domáce vystúpenie v kvalifikácii ME 2001 vo Francúzsku (5. kolo A-skupiny) bolo na bratislavských Pasienkoch zvedavých pomerne málo - tisíc divákov.

V 8. min. bolo 15:2 a v 17-ej 24:7. Jedenásť bodov za polčas dávajú aj mladšie žiačky - minibasketbalistky. Jedenásť bodov za polčas však dali reprezentantky Bosny a Hercegoviny. Pozorná, koncentrovaná slovenská obrana (15 získaných lôpt) oproti kiksom Bosniačok (18 stratených) a aj to málo, čo vyslali na kôš, lietalo kade-tade (16/5 - 31%). Náš organizovaný, systematický útok s dobrou spoluprácou, vynikajúcim útočným doskokom (12 doskokov), po získaní lopty v obrane rýchle brejky, proste všetko v prvom polčase fungovalo - akurát streľba bola "pokazená" (28/9 - 32%). Jedenásť polčasových bodov Bosny a Hercegoviny tromflo ešte aj senegalskú dvanástku zo Sydney (Slovensko - Senegal polčas 27:12), a tak Kotočová dostala od spoluhráčok na rozlúčku s repre darček v podobe rekordného minima v počte inkasovaných bodov za polčas.

V druhej polovici stretnutia už nebolo o čom. Aj preto vzhľadom na polčasové skóre priam šokujúci rezultát tretej štvrtiny - 28:27. Frniaková (4 asistencie) s Kalistovou to na jednotke dobre točili, strelecký štandard odviedli na krídlach Luptáková (12 bodov) s Godályovou (11), vďaka zápalu priedušiek Žirkovej, ktorá presedela zápas na lavičke a do Izraela pravdepodobne ani nepocestuje, si schuti zahrala i zastrieľala Poláková (10), pod košom excelovala Kováčová (15 bodov, 6 doskokov, 7 ziskov), sympatický výkon podala Lichnerová (10 bodov, 8 útočných doskokov), do reprezentačného kádra dobre zapadla Škvareková, ktorá sa v nároďáku objavila po dlhšom čase, a Kotočová sa rozlúčila vizitkou: 27 minút, dvojky 7/3, trojky 1/0, šestky 2/2, 6 doskokov, 2 v útoku, 4 v obrane, 3 asistencie, 3 fauly, 1 strata, 4 zisky, 8 bodov. V drese Bosniačok sa 14 bodmi prezentovala ružomberská pivotka Šečerbegovičová a 4 minútky odohrala 15-ročná Lokmičová (dala aj 2 body).

Slovensko: Kováčová 15, Luptáková 12, Godályová 11, Kotočová 8, Frniaková 3 (Poláková a Lichnerová po 10, Kalistová 7, Škvareková 6). Najviac bodov Bosny a Hercegoviny: Šečerbegovičová a Savičová po 14, Hadžimustavičová 10. Rozhodovali: Szczerba (Poľ.) a Bodnár (Maď.), 1000 divákov, štvrtiny: 15:6, 14:5, 28:27, 25:18.

Štatistika - dvojky: 57/26 (46%) - 37/17 (46%), trojky: 14/4 (29%) - 4/2 (50%), TH: 27/18 (67%) - 22/16 (73%), fauly: 19 - 24, doskoky: 36 - 22, útočné: 22 - 4, obranné: 14 - 18, asistencie: 15 - 2, straty: 14 - 30, zisky: 26 - 17.

Ľubomír Doušek (tréner Slovenska): "Bosna na základe (stredajšieho domáceho) vysokého víťazstva nad Izraelom (87:68) vzbudzovala rešpekt. Sústredili sme sa na obranu nebezpečných pivotiek a naše podkošové hráčky túto úlohu zvládli celkom dobre. Celkovo to nebol priliš kvalitný zápas, hrali sme len toľko, koľko sme potrebovali. Víťazstvom sme potvrdili prvé miesto v skupine, ukázali sme skvelý útočný doskok (22 lôpt), zahrali si všetky dievčatá, Anke Kotočovej sa zápas páčil, takže sme spokojní."

Elmedin Omanič (tréner Bosny a Hercegoviny): "Nastúpili sme s pozmenenou zostavou oproti vlaňajšiemu zápasu (doma s nami prehrali 46:63), bez skúsených hráčok, ale až s prílišným rešpektom. Slovensko bolo jednoznačne lepšie. V prvom polčase sme sa nevedeli presadiť strelecky, v druhom sme dokázali odohrať s favorizovaným súperom vyrovnaný zápas. Keby naše mladé dievčatá hrali od začiatku agresívnejšie, tak ako v závere, mohlo to byť podstatne vyrovnanejšie."

Tabuľka A-skupiny kvalifikácie ME

1. SLOVENSKO550363:26610

2. Bosna a H.523300:3327

----------------------------------------------------

3. Grécko413247:2755

4. Izrael413237:2745

Zápas 5. kola Izrael - Grécko sa hral včera večer. Program 6. kola - streda: Izrael - SLOVENSKO, Grécko - Bosna a Hercegovina. Na ME postupujú prví dvaja, Slovenky už majú postup istý.