Liberálno-demokratickej únie (LDÚ) Ján Budaj. Táto strana vznikla začiatkom septembra na troskách pôvodnej Demokratickej únie (DÚ). Momentálne je v jej radoch organizovaných 800 členov, pričom v Košickom kraji ich je okolo 150. Stalo sa tak po augustovom sneme, ktorý odsúhlasil zánik DÚ a jej integrovanie sa do Dzurindovej SDKÚ.
"Našu bývalú stranu ovládali rôzne obchodné skupiny okolo Ľ. Černáka, R. Vavríka či J. Bachratého. Loďku DÚ, žiaľ, potopil vlastný kapitán Ľ. Harach a jeho krídlo. Strana zanikla po veľmi smutnom období, keď sa ministri prestali hlásiť k vlastnej strane a negatívne reagovali na akúkoľvek kritiku, čo sa dá povedať najmä o exministrovi Černákovi. Je to veľká škoda," myslí si bývalý novembrový tribún J. Budaj.
LDÚ má nateraz v slovenskom parlamente dvoch poslancov, ktorí sa vo voľbách v roku 1998 predstavili na kandidátke SDK. Budaj však odmieta prisvojovanie si tejto značky M. Dzurindom a po vzniku vlastného poslaneckého klubu KDH nevylučuje ani revíziu koaličnej zmluvy. "Premiér sa chová ako vlastník SDK, avšak táto značka patrí všetkým stranám, ktoré sa pred voľbami v roku 1998 podieľali na jej vzniku. On si založil šiestu stranu, ktorá však odmieta prevziať zodpovednosť za súčasné vládnutie, hoci má v parlamente 19 poslancov a šiestich ministrov vo vláde. Nikde v Európe neexistuje dvojité členstvo. Práve kvôli stranám ako SDK a SDKÚ sme v Európe označovaní ako politicky nestabilná krajina," zamyslel sa predseda LDÚ.
Podľa Budaja sa za krátky čas existencie SDKÚ začali aj v tejto strane udomácňovať pojmy typu lož ako pracovná metóda, či rôzne druhy špinavých politických trikov. "Táto strana je ďalším populistickým subjektom podobne ako HZDS alebo Smer. Po tom, čo SDKÚ zakázala fungovanie svojej liberálnej platformy, sa viacerým členom bývalej DÚ, ktorí tam vstúpili, otvorili oči. Viacerí z nich už prejavili záujem o vstup do LDÚ, avšak my takýchto sklamaných členov nebudeme vyhľadávať... Chceme byť totiž stranou odmietajúcou nekorektné politické spôsoby."
Najbližšími politickými partnermi LDÚ by mali byť strany pohybujúce sa veľmi mierne naľavo a napravo od stredu. Reformné krídlo SDĽ však aspoň zatiaľ neprichádza do úvahy. Takisto je to aj v prípade obnovenia bývalej modrej koalície. "Demokratická strana stojí pred štiepnym procesom, KDH nechce spolupracovať s inými stranami. Blízko máme k Strane zelených na Slovensku, kde nevylučujem ani vznik spoločného poslaneckého klubu. To isté platí aj o SDSS a SOP, uvidíme, ako dopadne integrácia týchto politických strán," dumá J. Budaj a dodáva, že prinajhoršom je v prípade volebného neúspechu ochotný stiahnuť sa z vrcholovej politiky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.