oficiálnym triedam boli v antagonistickom vzťahu, keďže si žili ako ozajstní baróni a dokopy nič nerobili. V piatom najväčšom meste vtedajšej federácie - Košiciach vyvíjali svoju činnosť pri hornom a dolnom Tuzexe. Najmladším a snáď najzaujímavejším členom tejto partie bol istý Patrik P., ktorý pracoval pred Tuzexom na vtedajšej Leninovej. Dôvodom, prečo sme sa začali o jeho osobu zaujímať, bol fakt, že pred niekoľkými dňami sa vo viacerých médiách objavila jeho fotografia v súvislosti s pátracou akciou kriminálnej polície.
Patrik začal predávať bony a rôzne valuty ešte ako 15-ročný, pričom za necelý rok sa vypracoval na skutočnú vexlácku hviezdu. Tento mladý muž mal na peniaze dobrý čuch, pričom už vtedy si mohol dovoliť hocičo. Pravda, jeho vek nebol rozhodujúci, nesprával sa totiž ako žiak základnej školy, ktorým paradoxne naozaj bol. Po zmene režimu podobne ako jeho kolegovia začal podnikať. Predával kozmetiku, voňavky či textil. Päť rokov po tom, čo už nepredával bony, vozil sa na dvoch luxusných "béemvéčkach" a Forde Cosworth.
V tom čase sa však ozajstné peniaze točili vo VSŽ. Patrik vedel, že vtedy mohol zbohatnúť hocikto, preto založil firmu na predaj železného šrotu. Biznis išiel celkom dobre, avšak zisky sa mu zdali nízke. Jeho známy nám prezradil, že prišiel na nápad, ako výnosy z obchodu znásobiť. "Plechové zvitky boli oveľa drahšie, preto sa dohodol s členmi strážnej služby v železiarňach, že miesto šrotu mu na jeho kamión naložia zvitky, pričom za neho zaplatil ako za šrot."
Patrik z noci na deň rozprávkovo zbohatol. Obchod dobre fungoval, no časom sa mu výnosy opäť začali máliť. Ako sa hovorí, dovtedy sa chodí s džbánom po vodu, kým sa nerozbije. V Patrikovom prípade však táto ľudová múdrosť paradoxne neplatila a k rozbitiu pomyselného džbánu si veľmi rýchlo pomohol sám. "Jednoducho udal svojich kumpánov vo VSŽ, ktorí mu pomáhali kradnúť plech. Dôvodom bol fakt, že im musel dobre platiť a udaním ich chcel z biznisu vysánkovať," informoval nás spomínaný zdroj.
O niekoľko dní však Patrik musel svoje rozhodnutie oľutovať a pravdepodobne to ľutuje dodnes. Niekto mu totiž podpálil obe limuzíny, ktoré stáli pred jeho domom v milionárskej štvrti na Brnenskej ulici. Zrejme však nešlo o žiadnych amatérov, o čom Patrik vedel. Preto sa krátko na to radšej "zdekoval". Pravda, to však nie je isté, nakoľko nedal o sebe vedieť už dobré tri roky. Neozval sa ani svojim najlepším kamarátom, ktorí pripúšťajú, že sa mu mohlo stať aj to najhoršie.
Po dnes 26-ročnom vexlákovi začala pátrať polícia a Krajský úrad vyšetrovania Košice ho obvinil z trestného činu legalizácie príjmu formou spolupáchateľstva podľa paragrafu 252 Trestného zákona a následne Okresný súd Košice I vydal na menovaného príkaz na zatknutie. Ako nás informoval podpredseda krajského súdu JUDr. Juraj Sopoliga, obvinenie sa týka činnosti z obdobia z roku 1996 a spočíva v odpredaji údajne odcudzeného materiálu z areálu VSŽ Oceľ s. r. o. Košice. Ako ďalej uviedol, príkaz na zatknutie bol vydaný v júli 1999, keďže sudca po preskúmaní spisu dospel k záveru, že sú preukázané konkrétne skutočnosti odôvodňujúce obavu, že obvinený ujde alebo sa bude skrývať, aby sa vyhol trestnému konaniu. Ako dodal JUDr. Sopoliga, dodnes nie je podaná obžaloba na príslušný súd.
Patrik má na krku trestné stíhanie a možno ešte stále nejakých nabrúsených chlapíkov. Domov sa preto tak skoro nevráti. Ťažko povedať, či svoj skutok stihol oľutovať, nakoľko žil až príliš rýchlo. Dnes môže iba spomínať na krásne tínedžerské časy, kedy patril medzi košickú smotánku.
Autor: ss
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.