zverejnených v britskom lekárskom časopise The Lancet.
Podľa prírodovedca Dr. Gerarda Hylanda sú dospievajúci do 18 rokov, ktorí tvoria štvrtinu z 25 miliónov používateľov mobilných telefónov v Británii, zraniteľnejší žiarením z týchto prístrojov kvôli slabšiemu imunitnému systému.
Toto žiarenie preukázateľne vplýva na mozgový rytmus, pričom deti sú naň obzvlášť citlivé, uviedol Hyland. Pôsobenie mikrovĺn z mobilného telefónu je trocha podobné rušeniu v rozhlasovom prijímači. Vplýva na stabilitu buniek v tele, pričom jeho hlavné účinky sú neurologické - zapríčiňuje bolesti hlavy, straty pamäte a tiež poruchy spánku.
Okolo potenciálnych nebezpečenstiev mobilných telefónov je príliš mnoho neistoty. Ak by podľa Hylanda boli mobilné telefóny potravinou, jednoducho by kvôli tak veľkým pochybnostiam nedostali licenciu.
Hylandove zistenia o pôsobení mobilných telefónov na mozog detí prišli v čase, keď britská vláda vytvorila nový tím na výskum možných nebezpečenstiev mobilných telefónov. Vládou iniciované skúmanie týchto rizík v máji odporučilo, aby deti mobilné telefóny nepoužívali.
Začiatkom novembra tohto roku boli zverejnené výsledky ďalšieho výskumu, ktoré preukázali, že slúchadlá k mobilným telefónom môžu podstatne zosilniť vystavenie mozgu vyžarovaniu. Vedci sa zhodujú v tom, že elektromagnetické žiarenie mobilných telefónov zohrieva mozgové tkanivá. No ešte nie je dokázané, že ohrozuje zdravie človeka. Podľa Hylanda však skutočné riziko predstavuje žiarenie s nízkou intenzitou, známe ako netermálne, nie ohrievanie mozgu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.