zariadeniam. Na protiústavnosť prijatého zákona o exekútoroch a exekučnej činnosti upozornili poslanci opozície, a ako sa ukázalo, tentoraz mali pravdu. Ústavný súd v polovici novembra rohodol, že zákon nemôže zvýhodňovať ani banky, ani poskytovateľov zdravotníckej starostlivosti.
Aj veritelia v rezorte zdravotníctva sa teda pri vymáhaní svojich pohľadávok budú môcť obrátiť priamo na exekútorov a exekučné súdy, čo ale podľa mnohých môže ohroziť poskytovanie zdravotníckej starostlivosti a znefunkčniť celý zdravotnícky systém. Zaujímalo nás, čo na to hovorí prezident Slovenskej lekárnickej komory v Košiciach PharmDr. František Tamer, keďže lekárne z dôvodu druhotnej platobnej neschopnosti platia faktúry za lieky niekoľko mesiacov po dobe ich splatnosti. Z jeho slov bolo cítiť skepsu: "Minister zdravotníctva síce vyhlásil, že nikto si nebude chcieť podpíliť konár sám pod sebou a riskovať dominoefekt exekúcií, no hrozba, že k tomu dodávatelia liekov pristúpia, je stále reálna. Obávam sa, že platná legislatíva môže byť jedoduchou cestou, ako sa dostať k lekárňam. Preto si nerobíme žiadne ilúzie. Aj keď prezident asociácie distribútorov liekov vyhlásil, že distribútori exekúcie nezačnú, pravdupovediac, my už neveríme ničomu. Pretože sa toho v minulosti nasľubovalo už dosť... Aká bude skutočnosť, uvidíme," zareagoval sa PharmDr. Tamer.
Ako sme sa dozvedeli, bilancia záväzkov lekárni voči dodávateľom a ich pohľadávky voči zdravotným poisťovniam sú zhruba vyrovnané. Najstaršie predstavujú asi deväťdesiat dní po dobe splatnosti.
"No náš problém nie je len v hrozbe exekúcií. Podľa platnej legislatívy by sme sa mali v prípade niekoľkomesačných podlžností prihlásiť sami do konkurzu. Nemali by sme ani objednávať lieky, keď vieme, že za nich nie sme schopní zaplatiť v zákonnej lehote. Už len tým porušujeme zákon. Keďže od februára už nebudeme môcť prekračovať obdobie splatnosti faktúr, oslovili sme všetkých distribútorov so žiadosťou, aby nám predĺžili lehotu ich splatnosti. Niektoré z nich nám vyšli v ústreti a predĺžili nám túto dobu na deväťdesiat dní. Ide v podstate o akési exkluzívne zmluvy, no tým pádom sme ale odkázaný prioritne objednávať to, čo nám tieto spoločnosti ponúknu. Iné lieky jednoducho objednať nebudeme môcť, keď ich nevieme v zákonnej lehote zaplatiť. Dôsledkom bude výrazné zúženie sortimentu liekov," konštatoval František Tamer, podľa ktorého paleta liekov na pultoch lekární už dnes nie je taká široká ako kedysi - momentálne je zhruba o tridsať percent užšia ako pred rokom.
Boli sme tiež zvedaví, či lekárnici nechystajú v dohľadnom čase nejakú protestnú akciu.
"Nakričali sme sa už dosť. A vždy sme na to doplatili iba my a pacienti. Preto sme sa rozhodli vyčkať, čo prinesie budúcnosť," uzavrel F. Tramer náš rohovor.
Ako nám včera povedal prezident Asociácie distribútorov liekov plošné exekúcie distribútori síce nechystajú, nemožno ale vylúčiť, že k nim nepristúpia v individuálnych prípadoch.
"Záväzky lekární voči nám totiž zväčša naväzujú na ich pohľadávky voči zdravotným poisťovniam. Niektoré však dobu splatnosti výraznejšie presahujú a to je akýmsi signálom, ako tá-ktorá lekáreň hospodári. Nemožno teda vylúčiť, že sa v istých prípadoch nebudú distribučné firmy správať trhovo a nezareagujú na to podaním návrhu na exekučné konanie," konštatoval. RNDr. Jozef Pospíšil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.