primátorovi mesta, k odstráneniu nedostatku zatiaľ nedošlo. Primátor Sabinova Peter Mladý však riešiť vzniknutú situáciu nemôže. Objekt, kde bývajú Rómovia, totiž nepatrí mestu, ale súkromnej osobe.
V rámci reštitúcie vrátilo mesto dom pôvodnému majiteľovi. Ten ho neskôr odpredal terajšej majiteľke, ktorou je Katarína Marinicová. Táto problémy s neprispôsobivými nájomníkmi rieši súdnou cestou. Čo bolo dôvodom, aby sa majiteľka obrátila na súd, nám nevedel vysvetliť ani primátor. Podľa jeho slov sa klbko problémov začalo odvíjať potom, ako došlo ku zmene majiteľa domu. "Tento problém sa ťahá už dva roky. Neviem, či Rómovia pri zmene majiteľa podpísali nové nájomné zmluvy, alebo nie. Isté je však to, že súd rozhodol, že v dome pani Marinicovej bývajú protizákonne," vysvetlil podstatu problému P. Mladý.
Aj keď sa na prvý pohľad zdá, že ide o len o banálny problém, riešenie tejto paradoxnej situácie sa ukazuje ako nemožné. K. Marinicová, ktorá dom potrebuje rekonštruovať, márne vyzýva Rómov, aby opustili byty. "Majiteľke posielajú šekom nájomné, hoci ona od nich peniaze nechce ani nežiada. Toto je ich spôsob, ktorým sa bránia vysťahovaniu. Nájomné však platia na základe neexistujúceho právneho vzťahu," vysvetľuje P. Mladý a dodáva: "Šesťsto korún je však nízka suma, nezohľadňujúca nárast cien za posledné obdobie. Pani Marinicová sa údajne snažila vyriešiť vysťahovanie Rómov aj tak, že každej rodine vyplatila desaťtisíc korún, aby si našli náhradné ubytovanie. Či je to však pravda, povedať neviem," uviedol P. Mladý.
Podľa jeho slov sa Rómovia sťažujú najmä na upchatú kanalizáciu a zastavenú dodávku vody. "Prečo im teraz netečie voda, neviem. Nemali ju ani v lete, lebo ju neplatili, no vtedy sme riešili situáciu pristavením cisterny s pitnou vodou. Riešiť tieto problémy a dodávku vody nie sme povinní, veď nám ten objekt nepatrí," uzatvoril primátor P. Mladý.
Zašli sme aj ku samotným Rómov, ktorí neskrývali svoj hnev a rozhorčenie nad tým, v akých životných podmienkach musia žiť. "Už mesiac nemáme vodu a musíme po ňu chodiť do potoka. V lete nám primátor pristavil cisternu, no vyčerpali sme ju za jeden deň. Býva tu päť rodín, to je asi päťdesiat ľudí," oboznámil nás Marko Gregor a dodal: "Deti boli špinavé a preto nechodili do školy. Potom nám však prišlo zo školy upozornenie, že ak ich nepošleme do školy, nahlásia to na odbor sociálnych vecí. Pani Marinicovej platíme šesťsto korún. Toľko si určila ona a na to, že nemáme vodu, je to až veľa."
Ďalší sa k rozhorčeným sťažnostiam pridal: "Sme obyvatelia mesta, tak mesto by sa malo postarať, aby sme mali kde bývať. Ale primátor nám povedal, že nám ubytovanie nedá a máme ísť s deťmi bývať do parku." "Šak sa nám šeci čudujú, že sme ešti neochoreli na choleru," pridala sa mladá Rómka s dieťaťom na rukách. Na našu otázku, či je pravda, že im pani Marinicová dala desaťtisíc korún, aby si našli náhradné ubytovanie, Marko Gregor odpovedal: "Keď to nemá na papieru, ta to není pravda."
V záujme vypočutia si druhej strany sme sa niekoľkokrát pokúšali skontaktovať aj s pani Marinicovou, naša snaha však bola márna. Na telefonické odkazy v miestach, kde podniká, nereagovala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.