Biskup Bober o spravodlivosti a téze "Každému dať, čo mu patrí"
Anna KOŠUTHOVÁ
Hertník - Problém s majetkovo-právnym vysporiadaním pozemkov spomalil a v niektorých prípadoch až znemožnil splniť sľub prednostu krajského úradu Jozefa Polačka, že deťom ešte tento rok postavia splachovacie toalety aj tam, kde roky chýbali. V niektorých prípadoch ide o obecný majetok, kde štát nemôže investovať, v iných o súkromný majetok vlastníkov, ktorí sa môžu prihlásiť do roku 2005 a teda zriaďovateľovi škôl neostáva nič iné len čakať. V okrese Prešov ide aj o dve školy v Pušovciach a Fričovciach, kde pozemky patria rímsko-katolíckej cirkvi. Doterajšie pokusy štátnej správy o dohodu na dlhodobom prenájme a spolufinancovaní výstavby splachovacích WC skončili neúspešne. Správcovia farností nestáli o dohodu. Pomocného biskupa košickej arcidiecézy Mons. Bernarda Bobera ( na obr.), sme sa v Hertníku pri minulotýždňovej slávnosti s dôchodcami opýtali na stanovisko v tejto veci.
Spomínané školy a obyvatelia obcí žijú s tým, že nemajú splachovacie WC už veľa rokov. Teraz, keď sa otvorila cesta problém vyriešiť, zriaďovateľ škôl narazil na neústupčivosť správcov farností. Prečo?
- Neviem prečo nedali súhlas. Musel by som lepšie poznať túto kauzu. Je otázka, či tento majetok cirkvi je už naozaj papierovo vysporiadaný, kto ho užíva a aký zámer mal odbor školstva s tými školami. Musel by som poznať pozadie presnejšie. Je pravda, že cirkvi vrátený majetok bol zdevastovaný. Možno je to otázka posudzovania. Keď doteraz predchádzajúci vlastníci dobre negazdovali, možno terajší vlastník o to dôkladnejšie zvažuje aj prenájom. Je tu istá nedôvera.
Často, všetci bez rozdielu, hovoríme o tolerancii. Myslíte si, že by mali deti týchto škôl pochopiť vzťahy poznačené minulosťou?
- Je pravda, že by sme sa mali správať nielen tolerantne, ale aj spravodlivo a vkladať to do výchovy našej mládeže. Myslím, že tu nie je ešte taký dialóg medzi cirkvou a spoločnosťou. Ani nie tak v spoločnosti, ako medzi niektorými kruhmi. Mnohé veci závisia od toho, kto a ako zákony interpretuje, záleží od toho, kto je vo funkcii, či je to človek prajný, alebo neprajný.
Ako sa vo všeobecnosti pozeráte na financovanie cirkevných škôl?
- Vláda deklarovala, že cirkevné školstvo v SR bude bezplatné. Usilujeme sa prevziať od štátu povinnosť vychovať človeka pre túto spoločnosť a táto by mala nájsť prostriedky, aby alternatívne školstvo bolo rovnako ocenené aj finančne zabezpečované. Úroveň cirkevného školstva je dobrá, ale ak ju máme rozvíjať, musí byť aj rovnako financovaná. V prípade, že sa nezmení daňový systém, je potrebné žiadať, aby bolo školstvo zrovnoprávnené.
- V Prešove je ešte jeden špecifický problém a to objekt Divadla Alexandra Duchnoviča. Dve tretiny budovy už divadlo odovzdalo rímsko-katolíckej cirkvi. Ak si uvedomíme, že ľudia do fungovania divadla vložili peniaze, aby slúžilo verejnosti, nedá sa nájsť spoločný princíp existencie?
- Možno by sa aj našiel. Neviem, aké záujmy má farský úrad v Prešove s priestormi. Možno pridlho trvali prekrúcačky pri uznaní práva vlastníkovi, vznikli nedorozumenia a napätie. Ako ťažko nadobudli objekt, tak ťažko hľadajú pochopenie k požiadavkám. Základom je spravodlivosť a princípom téza: Každému dať, čo mu patrí.
Autor: Štefan Hij
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.