rokoch 1993 až 1999. Včera to povedal šéf slovenských vyšetrovateľov Jaroslav Ivor. Ide o nezákonné vyplatenie odmien, ktoré ministrom schválili Vladimír Mečiar a Mikuláš Dzurinda.
"Proti V. Mečiarovi bolo vznesené obvinenie pre zneužitie právomoci verejného činiteľa," povedal Ivor. Celková výška odmien, ktoré dal Mečiar členom svojich kabinetov predstavuje takmer 14 miliónov korún. Ivor povedal, že poškodených bolo 16 subjektov štátnej správy.
Podľa neho si v roku 1995 všetci uvedomovali, že vyplácanie odmien je nezákonné. "Predseda vlády Mečiar vedel, že koná v rozpore so zákonom. O úmyselnom zavinení svedčí fakt, že bol písomne upozornený predsedom Najvyššieho kontrolného úradu o protiprávnosti takéhoto vyplácania," povedal Ivor. Mečiar na list nereagoval na čo si vtedajší predseda NKÚ Štefan Balejík vyplatil odmeny tiež. Mečiarovi hrozí v prípade právoplatného odsúdenia trest odňatia slobody tri až desať rokov.
Počas vlády Jozefa Moravčíka boli odmeny vyplácané z jeho dispozičného fondu, čo nebolo v rozpore so zákonom. Za premiéra Dzurindu boli vyplatené odmeny vo výške takmer štyri milióny korún. "V prípade tohoto podozrenia nedospel vyšetrovateľ k rozhodnutiu o úmyselnom zavinení zo strany predsedu vlády ani zo strany vedúceho úradu vlády, alebo niektorých ďalších pracovníkov, ktorí majú charakter verejného činiteľa," povedal Ivor. Podľa neho voči pracovníkom, ktorí Dzurindovi predložili odmeny na podpis nie je možné uplatniť trestnú zodpovednosť pre zneužitie právomoci verejného činiteľa.
O vrátení odmien na základe splátkového kalendára sa už štátne orgány dohodli s členmi Dzurindovej vlády. S Pavlom Hamžíkom aj za odmeny z času, keď sedel vo vláde Vladimíra Mečiara. "Napríklad pani Keltošová, Kramplová alebo Tóthová prehlásili, že odmeny nevrátia. Je teraz vecou oprávnených subjektov aby v prípade, že nedojde k vráteniu odmien postupovali súdnou cestou," dodal Ivor.
Autor: ldi
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.