KDH, a ak sa preukáže že tieto aktivity sa robili s vedomím HZDS chce minister vnútra Ladislav Pittner iniciovať zákaz HZDS. Na základe zákona o združovaní v politických stranách a hnutiach môže stranu zrušiť súd.
"Pre vyšetrovacie orgány v najbližšom období zostáva úloha objasniť akú úlohu v kauzách zohrával bývalý premiér Mečiar a aké úlohy zohrávali v týchto kauzách iní činitelia," povedal Pittner. Podľa neho je tiež potrebné objasniť kto dával a odsúhlasoval pokyny pre bývalého riaditeľa SIS Ivana Lexu. Ten je momentálne na úteku a je na neho vydaný medzinárodný zatykač. Pittner povedal, že k objasneniu prepojení a odhaleniu tých, ktorí Lexovi dávali pokyny je potrebná jeho výpoveď k jednotlivým kauzám.
Podľa Pittnera z výpovedí svedkov a z informácií od zahraničných spravodajských služieb vyplýva, že v niektorých prípadoch nemohlo ísť o záujem SIS a ani o záujem vtedajšej vlády alebo legitímnej vlády iného štátu. "Aktivity na rozvrátenie vzťahov medzi Rakúskom a Nemeckom sú podľa zahraničných služieb aktivitami medzinárodného organizovaného zločinu. Ten sa snaží etablovať nielen vo finačnom, ale aj v politickom prostredí," povedal Pittner.
Podľa HZDS Pittnerovo vyjadrenie potvrdzuje, že "proces likvidácie demokracie na Slovensku a smerovanie k policajnému štátu nadobúda nové, obludnejšie rozmery ako doposiaľ." Šéf HZDS V. Mečiar podľa svojej hovorkyne povedal, že sa k záležitosti vyjadriť nemôže lebo je právnik, nie lekár.
Viacerí poslanci koalície povedali, že Pittnerovo vyjadrenie je kontraproduktívne. "Mám pocit, že vyhlásenie ministra je unáhlené. Treba trestnoprávne kauzy dokončiť. Nepovažujem za vhodné, že minister vyšiel s iniciatívou v tejto chvíli," povedal poslanec SDĽ Ladislav Orosz. Podľa poslanca za SOP Petra Kresáka sa treba držať zákona. Teraz však nevie, čo má s vyhlásením ministra vnútra ako právnik urobiť. "Treba počkať, aké právne skutočnosti sa zistia," dodal Kresák.
Kedy možno stranu zakázať?
Podľa zákona o združovaní v politických stranách zakazujú sa strany:
a) ktoré porušujú ústavu a zákony alebo ktorých cieľom je odstránenie demokratických základov štátu,
b) ktoré nemajú demokratické stanovy alebo nemajú demokraticky ustanovené orgány,
c) ktoré smerujú k uchopeniu a držaniu moci zamedzujúcemu druhým stranám a hnutiam uchádzať sa ústavnými prostriedkami o moc alebo ktoré smerujú k potlačeniu rovnoprávnosti občanov,
d) ktorých program alebo činnosť ohrozujú mravnosť, verejný poriadok alebo práva a slobodu občanov.
Autor: ldi, sp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.