KDH podpísalo dodatok ku koaličnej zmluve z Dzurindovej dielne
Bratislava - Dodatok ku koaličnej zmluve, ktorým sa hnutie stalo piatym členom vládnej koalície podpísal včera predseda KDH Pavol Hrušovský a
SITA,Redakcia SME
Redakcia, Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
zástupcovia koaličných strán. Text návrhu dohody po prerokovaní s koaličnými partnermi včera predobedom premiér Mikuláš Dzurinda odovzdal P. Hrušovskému. Ešte v priebehu dňa sa dodatok stal skutočnosťou. Podľa budúceho predsedu poslaneckého klubu KDH Františka Mikloška poskytuje kresťanským demokratom rovnocenné postavenie o ktoré sa usilovali.
"Sme pribratí ako riadny člen koalície s takým istým hlasom, aký má každá strana," povedal Mikloško. "Pozitívne hodnotím hlavne to, že premiér dokázal v poslednej chvíli zmeniť stanovisko na ústretové. Do spolupráce nás tlačí, že sa potrebujeme navzájom. Predčasné voľby nikto nepotrebuje a dva roky musíme vládnuť pokope."
KDH sa zaviazalo dodržiavať pôvodnú dohodu štyroch koaličných strán. Zároveň nebude žiadať zmeny tejto dohody a bude rešpektovať rozdelenie ústavných funkcií vo vláde a parlamente. V koaličnej rade disponuje jedným hlasom z piatich. Lídri koaličných strán súhlasili aj s účasťou predsedu poslaneckého klubu kresťanských demokratov, ktorú do dodatku navrhlo KDH.
Lídri piatich strán odmietli špekulácie, či takto vznikla päťkoalícia alebo model 4 plus 1. Podľa Dzurindu, z podpísania vyplýva politický záver, že teraz budú hľadať piati partneri politické dohody. Predseda SMK Béla Bugár povedal, že nemožno hovoriť o päťkoalícii, ale KDH sa v rozhodovaniach stáva rovnocenným partnerom pôvodných strán koalície. Bývalý predseda KDH Ján Čarnogurský, ktorý bol prítomný ako hosť, povedal, že "týmto krokom sa končí operácia zvaná SDK".
Všetci koaliční partneri sa zhodli v tom, že už nepodporia žiadny dodatok ku koaličnej zmluve. Bugár to spresnil - koalícia nepodporí dodatok po prípadnom vzniku klubu nezávislých poslancov.
Dzurinda cez víkend viedol viaceré bilaterálne a jedno krátke štvorstranné rokovanie, na ktorom s koaličnými partnermi prebral návrh dodatku "z našej dielne". S vytvorením klubu KDH však naďalej nesúhlasí. "V praxi časť poslaneckého klubu SDK návrh zrejme podporí a časť sa nezúčastní."
Prezídium SDKÚ, ktoré sa zišlo prvýkrát rozhodlo, že M. Dzurinda má zorganizovať stretnutie predsedov všetkých strán, ktoré zakladali SDK a majú poslancov v parlamente. Dzurinda a predsedovia KDH, DS, SDSS, SZS aj LDÚ sa majú stretnúť na pôde SDK najbližší pondelok a pokúsiť sa dohodnúť na spoločnom postupe v druhej polovici volebného obdobia. "Azda aj o spoločnom postupe pre parlamentné voľby 2002." Podľa jeho predstavy sa predsedovia dohodnú, že "rok 2001 je tak významný pre krajinu, že v rozhodujúcich veciach potiahnu dohromady."