vyštartovať na polia s kombajnami do žatvy," povedal Marián Radosa z košickej pobočky Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho (ÚKSUP).
Najmä v južnejšie položených častiach Košického kraja, predovšetkým v okresoch Michalovce a Trebišov, zaznamenali už aj laici, že veľké plochy polí majú sviežu žltú farbu. "Je smutnou a nevídanou skutočnosťou: porasty ozimnej repky kvitnú na veľkých lánoch ako na jar. Približne takto však za normálnych okolností vyzerá ozimná repka po zime - koncom apríla," informoval inžinier Radosa. Bizarné je, že tí pestovatelia dôležitej poľnohospodárskej plodiny, ktorí ozimnú repku siali po 28. auguste, teda po riadnom agrotechnickom termíne, sa o budúcnosť repky nemusia obávať tak, ako tí najporiadnejší. "Neskôr siata repka zatiaľ nekvitne. Čo však kvitne s jarnou intenzitou, sú rôzne nebezpečné buriny, napríklad konopnica. Povážlivý je aj výskyt škodcov na plodinách - vošiek na ozimnej pšenici. Tento jav je naozaj kuriózny a počas svojej 3O-ročnej praxe na podobný výskyt týchto škodcov v tomto ročnom období nepamätám," uviedol M. Radosa.
Najmä v južnejšie položených častiach okresov Trebišov, Michalovce a Rožňava znepokojujú ovocinárov aj stále viac sa nalievajúce puky na stromoch. Niekde, napríklad v okolí Stredy nad Bodrogom už zaznamenali i kvitnutie
čerešňových stromov a niektorých druhov ozdobných kríkov. Na hriadkach miestami už odkvitajú jahody a teplo podnecuje k rastu aj viaceré druhy cibuľovín. Dažde z konca uplynulého týždňa môžu priniesť na pliach, v sadoch a záhradách ďalšie prekvapenia. Zrážky pôdu prevlhčili a to môže k rastu podnecovať ďalšie plodiny. Podľa M. Radosu, novembrová jar však prinesie pre poľnohospodárov veľa problémov- ak totiž na nádherne rozkvitnutú ozimnú repku napadne sneh a udrú silnejšie mrazy, významná olejnina bude nenapraviteľne poškodená a pestovatelia utrpia aj značné finančné straty.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.