Prešove odborný seminár s medzinárodnou účasťou na tému Rešpektovanie a ochrana základných ľudských práv minorít v činnosti orgánov pre uplatňovanie práva. Prednášajúci zo Slovenska, Maďarska, Holandska, Nemecka, ba aj Fínska diskutovali o problémoch násilnej, respektíve rasovo, etnicky, národnostne, alebo nábožensky motivovanej trestnej činnosti v súčasnej spoločnosti.
Zhodne skonštatovali, že od roku 1990 vzrástol počet násilných trestných činov s rasovým podtónom. Verejnosť ich často prehliadala, zakrývala si oči pred dôsledkami, organizovaným zločinom a prílevom drog. Nárast a vytváranie organizovaných štruktúr, ako aj ostatné incidenty však vytvorili atmosféru, ktorá už nedovoľuje štátnym orgánom nečinne sa prizerať. Všetci máme v čerstvej pamäti vraždu Rómky A. Balážovej v Žilinskom kraji, ale aj iné trestné činy na východe Slovenska v súvislosti s úžerníctvom, agresivitou skínov a podobne.
Podpredseda vlády SR Pál Csáky zdôraznil rešpektovanie ľudských práv ako základný atribút činnosti orgánov verejnej moci. Uviedol, že seminár iniciovali najmä preto, aby sa vytvoril priestor na dialóg o zmene filozofie aktivít orgánov činných v trestnom konaní. "Ide o princíp garantovania ľudských práv, v prípade kontaktov s rasistami a skínmi o aplikáciu nulovej tolerancie, ale aj o zabezpečenie ľudských a menšinových práv pre občanov SR. Policajný zbor, prokuratúra aj najvyšší súd SR urobili istú analýzu a na jej základe vyšli s podnetmi, ktoré by sme mohli v blízkej budúcnosti realizovať spoločnými postupmi, vrátane možných zmien zákonov. V tejto súvislosti realizujeme rozsiahly program s pomocou fondu PHARE s holandským partnerom a pripravujú sa ďalšie s partnermi z USA, v ktorých chceme nadväzovať na skúsenosti našich kolegov z demokratických štátov," uviedol Pál Csáky a pokračoval: "Asi pred mesiacom som sľúbil, že do pol roka urobíme analýzu nášho právneho stavu v súvislosti s prvkami systému, ktoré zakazujú diskrimináciu našich občanov v rôznych oblastiach. Som rád, že v spolupráci s tretím sektorom sa toto predsavzatie podarilo splniť už teraz. Na základe pripraveného dokumentu skoncipujeme návrh zákona na ochranu občanov SR proti všetkým formám diskriminácie. Hovorili sme aj o novele trestného zákona či príprave antidiskriminačného zákona."
Prezident Policajného zboru SR Ján Pipta podotkol, že nastal čas, aby sa problémom negatívnych zmien v spoločnosti zaoberali nielen orgány činné v trestnom konaní, ale aj štátne a samosprávne orgány. "Veľa času sme stratili izoláciou do roku 1998. Strácali sme priame kontakty tým, že sme boli často zaťahovaní do riešenia politických problémov a nepriamo do riešenia štátneho terorizmu. Ak chceme výsledky, policajný zbor musí byť integrálnou súčasťou vyspelej Európy a ja som rád, že sa tento princíp začína prejavovať aj v praxi a v medzinárodnej spolupráci sme akceptovaní. Dôkazom je veľmi dobrá spolupráca s Holandskom, Francúzskom, Veľkou Britániou či Nemeckom," povedal policajný prezident J. Pipta. Podčiarkol, že všetky postupy PZ SR v boji proti nezákonným prejavom sú viazané zákonmi a nerešpektovať ich, tvrdo zasahovať, by bolo rovnako nebezpečné ako doterajšie prehliadanie nových trendov v trestnej činnosti.
Na otázku, v čom podstatu problému, vicepremiér Pál Csáky odpovedal: "V prvom rade ide o predsudky v spoločnosti, ďalej časté politizovanie problémov, ktorým potom chýba vecná rovina a napokon nedostatočná zákonná ochrana. Netajím sa tým, že bude potrebné prijať zákon o menšinách, dám to vypracovať na budúci rok a otvorím dialóg aj keď nepredpokladám, že taký zákon by bol prijatý v tomto volebnom období."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.