Prešov Juraj Kopčák pred pondelkovým zasadnutím mestského zastupiteľstva a dodal, že návrh prešiel komisiou, poradou vedenia i mestskou radou a pri jeho rokovaniach s poslaneckými klubmi neboli vznesené konkrétne výhrady. Napriek týmto slovám sa peripetie okolo schvaľovania rozpočtu predsa len vyskytli. Ako sme vás informovali vo včerajšom vydaní našich novín, prešovskí poslanci budúcoročný mestský rozpočet nakoniec schválili. Výška príjmovej i výdajovej časti bude necelých 409 miliónov (vo včerajšom vydaní sme uviedli mylnú sumu 709 miliónov, za čo sa ospravedlňujeme - pozn. red.), pôjde teda o vyrovnaný rozpočet. Jeho schválenie nepodporili poslanci Klubu členov KDH a nezaradení poslanci a hlasovaniu predchádzala bohatá diskusia na pôde mestského zastupiteľstva.
"Po preštudovaní návrhu rozpočtu na rok 2001, ale aj plnenia rozpočtu mesta na rok 2000, hlavne v oblasti investičnej výstavby, nemôžeme podporiť návrh rozpočtu tak, ako je predložený, pretože v ňom chýba návrh plánu investičnej výstavby. Trváme na tom, aby bol súčasťou rozpočtu," uviedol v rozprave poslanec František Gerlašinský (KDH). Ak má mesto rešpektovať zákon o verejnom obstarávaní a rozpočet pre investičnú výstavbu bude schválený až v januári, tak potom, podľa slov Františka Gerlašinského, "nie je možné začať investičné akcie už v máji, pretože celý proces od začiatku obstarávania do začatia stavby trvá skoro štyri mesiace." Ako podotkol, "stavebné práce by sa mali realizovať v období, ktoré je v našich podmienkach rokmi odskúšané. Môžeme síce betónovať aj v decembri, ale keďže hospodárime s peniazmi občanov, vynakladajme ich prezieravo, nie s rizikom a obavou o kvalitu".
Prijatiu rozpočtu predchádzali prijatia návrhov sadzieb na dane z nehnuteľností a poplatkov za vývoz komunálneho odpadu. Pri týchto bodoch si presadil svoje požiadavky poslanecký klub SDĽ. Znížila sa jedna zo sadzieb a poplatky za odpady ostali nezmenené, čo poslanci za SDĽ odôvodnili tým, že 1. marca 2001 začne platiť nový zákon o odpadoch, takže nie je potrebné zvyšovať poplatky - aj keď iba o deväť percent - hneď od začiatku roka.
"Zostavovanie rozpočtu je čím ďalej tým viac problematické a je ťažké uspokojiť správcov jednotlivých kapitol," uviedol v rozprave k rozpočtu poslanec za SDĽ Milan Berdis a dodal, že mesto v posledných rokoch spravilo niekoľko chybných investičných krokov ako napríklad vybudovanie Mestského účelového objektu, čo spôsobilo, že "napätosť rozpočtu stúpa". Milan Berdis po týchto slovách navrhol znížiť príjmy o štyri milióny (čo vyplývalo z krátko predtým prijatej nižšej dane z nehnuteľnosti) a o rovnakú sumu znížiť aj výdaje z rezervy pre údržbu a opravy bytov. "Bolo by to nešťastné riešenie, keby sme hlasovanie o rozpočte presunuli do januára a platilo by rozpočtové provizórium," povedal poslanec Milan Benč (SDĽ), ktorý je zároveň okresným prednostom. Ako dodal, ak by sa zvýšili niektoré príjmy, mohol by byť priechodný aj mínusový rozpočet. "Pred desiatimi rokmi sme mali schodkový rozpočet o 25 miliónov a schodok štyri milióny by preto asi nebol až takým problémom," uviedol poslanec Benč, pričom podotkol, že príjmy by sa mohli zvýšiť pri prenájme pozemkov a lesov, alebo pri projektácii zmien a doplnkov územného plánu. "Schodok by bol takto asi 2,5 milióna a do takéhoto rizika môžeme ísť," uzavrel. Po vystúpeniach ešte niekoľkých ďalších poslancov bol nakoniec prijatý pôvodný návrh rozpočtu so zohľadnením návrhov Milana Berdisa. Viceprimátor Štefan Kužma (SDKÚ) uviedol, že je - napriek uvedeným zmenám - spokojný s tým, že bol schválený vyrovnaný a opatrný rozpočet.
Na príjmovej časti ráta mesto s približne 50-percentným podielom daňových príjmov, 30-percentným podielom nedaňových a 20-percentným podielom z transferov zo štátneho rozpočtu. Najviac výdajov (okolo tridsať percent) má ísť z rozpočtu na verejno-prospešné služby (dostanú z nej aj PKO, Mestská správa služieb a dopravný podnik), okolo dvadsať percent financií poputuje do kapitoly všeobecnej pokladničnej správy, či do kapitoly hospodárskej prevádzky. Kapitola sociálnych vecí a zdravotníctva, do ktorej spadá aj prevádzkovanie detských jaslí a Domova sociálnych služieb Slniečko, a transfery z nej poputujú aj na kluby dôchodcov, Červený kríž a Grécko-katolícku diecéznu charitu, dostane 5,3 milióna korún. Pre kapitolu kultúry, športu a turizmu je určených 2,2 milióna korún, pre Mestskú políciu v Prešove dva a pol milióna. Mestskí poslanci vzali na vedomie aj správy o plnení rozpočtu a plánu investičnej výstavby za prvý až tretí štvrťrok 2000, pričom ich odhlasovali bez zmien a bez rozpravy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.