mieste sú fyzické osoby. "Je to dlhodobé a nemenné poradie a to nielen v rámci nášho kraja, ale i z pohľadu celoslovenského," potvrdil nám riaditeľ Ústredného daňového riaditeľstva SR, pracovisko Prešov, Miroslav Duda.
Príjem do štátnej kasy za daňové úrady Prešovského kraja za trištvrte roka predstavuje sumu 1 miliarda 762 miliónov korún, čo predstavuje oproti rovnakému obdobiu minulého roka pokles zhruba o 200 miliónov korún. Najväčší podiel na tomto poklese majú dane z príjmov fyzických osôb a najmä daň zo závislej činnosti a funkčných požitkov. Paradoxne výška odvedených daní poklesla aj napriek tomu, že u obidvoch ukazovateľov počet daňových subjektov neustále stúpa. K poslednému dňu septembra u daní z príjmov fyzických osôb sa tu registrovalo vyše 90-tisíc daňových subjektov, evidovaný nárast za mesiac predstavuje 97 subjektov. U daní zo závislej činnosti a funkčných požitkov je registrovaných viac ako 27-tisíc subjektov, pričom počet daňovníkov vzrástol o 158.
Na otázku, či sa vedia daňoví úradníci pozrieť na "zúbok" tým, ktorí radi obchádzajú zákon, nám Miroslav Duda odpovedal. "Za deväť mesiacov sme v pôsobnosti nášho pracoviska vykonali 1151 kontrol na dani z príjmov, 2533 kontrol na daň z pridanej hodnoty (DPH) a 119 kontrol na spotrebné dane. U daňových subjektoch robíme aj komplexné kontroly, kedy u daňového subjektu vykonávame kontrolu všetkých daní, na ktoré je registrovaný. Vykonali sme ich 467, plus pri DPH sme preverovali aj oprávnenosť nadmerných odpočtov."
Výsledok je taký, že na DPH dodatočne predpísali daň vo výške 107 miliónov 506 tisíc korún a na dani z príjmov fyzických osôb doúčtovali vyše 79 miliónov korún. Buď ide o zatajenie z príjmov alebo o umelé navýšenie nákladov. Problém daňových únikov pri DPH spočíva v tom, že daň na vstupe - pri nákupe tovaru a službách sa špekulanti snažia umelo navýšiť, aby zo štátneho rozpočtu dostali viacej peňazí ako im prináleží. A naopak, na výstupe pri poskytovaní služieb a predaji tovaru, sa snažia daň umelo znížiť. U tovarov, ktoré sú zaťažené vysokou spotrebnou daňou, sa takýmto mudrlantom skôr oplatí robiť daňové úniky. Ide o čierny lieh, neoznačené cigarety, menej už riskujú s pivom a vínom. Zvláštnu kapitolu tvorí odvádzanie spotrebnej dane z uhľovodíkových palív a mazív. "Problém je v tom, že niekedy predmet dane sa nedá jednoznačne určiť. Buď ide o menej kvalitnú motorovú naftu, ktorá sa rovná svojimi parametrami kvalitnému vykurovaciemu oleju, ale je tu rozdiel v daňovom zaťažení. Naši kontrolóri sú podrobne školení. Najviac poznajú technológie u spotrebnej dani z vína, piva a liehu, menej už u palív a mazív. Oveľa jednoduchšie sa dá totiž skontrolovať výroba a obeh piva a vína, ľahšie sa dá zistiť i presný obsah alkoholu. U uhľovodíkových palív a mazív sa presný predmet dane dá určiť iba na základe laboratórneho vyšetrenia," priznal achilovú pätu dokazovania daňových únikov Miroslav Duda. Momentálne sú "rozrobené" niektoré prípady, no podľa informácií, ktoré má riaditeľ prešovského ÚDR, zatiaľ ani v jednom prípade ešte nebol za pracovisko Prešov nikto za takýto nekalý postup právoplatne odsúdený. V Prešovskom kraji k 30. septembru u spotrebnej dani z uhľovodíkových palív a mazív bolo zaregistrovaných 55 daňových subjektov, u spotrebnej dani z liehu 27, z piva 53, z vína 32 a z tabaku 11. Práve u týchto piatich okruhov tovarov sa najlepšie loví v mútnych (daňových) vodách. Keď pripustíme, že k daňovým únikom dochádza iba v 10 percentách prípadov, ÚDR i samotný štát tak prichádzajú ročne o desiatky miliónov korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.