Fero, máš AIDS? Nie, ale môžem zohnať... Možno ste aj vy počuli tento vtip a možno ste sa aj smiali. Ale istotne si mnoho z vás neuvedomuje, čo AIDS vlastne je. AIDS - vybaví sa vám Freddie Mercury. Taký mladý a... zomrel. A koľko je takých mladých, o ktorých nič neviete a zomreli práve kvôli tejto chorobe? V piatok si pripomíname Svetový deň boja proti AIDS. Riziko nákazy je vysoké, vzhľadom na to, že mnohí o tejto chorobe veľa nevedia alebo sú k nej ľahostajní. Ľahostajnosť sa však môže stať osudnou. V roku 1996 sa uskutočnila Jazda proti AIDS a drogám po celom Slovensku, kde sa mladých ľudí pýtali na skúsenosti s drogami, vedomosti a informovanosť o AIDS / HIV, na sexualitu. Navštevovali školy, viedli besedy. Akcia pokračovala aj v roku 1997. Odvtedy sme o ničom podobnom nepočuli, pretože chýbajú peniaze. A mladým chýbajú informácie. Preto sme sa stretli s pánom profesorom doktorom Schréterom z nemocnice Luisa Pasteura v Košiciach, aby nám odpovedal na pár otázok:
* Čo je AIDS a čo ma spoločné s vírusom HIV?
Vírus HIV je príčina vzniku AIDS. AIDS je konečné štádium infekcie HIV vírusom, ktorý spôsobuje poškodenie imunitného systému ľudského organizmu, ktorá sa v konečnom dôsledku prejaví rôznymi infekciami.
* Kedy sa človek môže a nemôže nakaziť?
Nakaziť sa môže krvou a jej derivátmi pri transplantácii ak nebola krv predtým vyšetrená. To sa však týka iba krajín tretieho sveta, kde sa spomenuté vyšetrenia zväčša nerobia. Je možné nakaziť sa aj pri poranení, keď sa do rany dostane infikovaná krv, najčastejšie je to u intravenóznych narkomanov. Samozrejme aj pri sexuálnom styku s HIV pozitívnou osobou a deti sa môžu nakaziť v priebehu tehotenstva a počas kojenia.
* Povrávalo sa, že HIV vírus sa prenáša aj pri bozkávaní. Čo je na tom pravdy?
Je to možné, ale je veľmi malá pravdepodobnosť, že sa to stane. Muselo by pri tom dôjsť k poraneniu a následnom prenose infikovanej krvi do krvného obehu zdravého jedinca.
* Existuje liek na AIDS?
V súčasnosti existujú mnohé účinné lieky, tie však iba zlepšujú stav pacienta, ale nedokážu organizmus úplne zbaviť vírusu HIV.
* Kde je možné absolvovať vyšetrenie na HIV a AIDS?
Vyšetrenia prevádza každý lekár na ambulanciách kliniky infekčných ochorení a priamo v HIV laboratóriu.
* U akých ľudí sa vyskytuje AIDS najčastejšie?
Najviac sa vyskytuje u tých, ktorí často striedajú sexuálnych partnerov a u intravenórznych narkomanov.
* Ako by sa mali ľudia pred AIDS chrániť?
Ak chcú predísť infekcii vírusom HIV, mali by byť verní jednému partnerovi a používať ochranné prostriedky. Narkomani by nemali používať spoločné ihly. AIDS je nebezpečné ochorenie, ktoré vedie k smrti.
V prieskume z 30. septembra je uvedené, že na Slovensku je 81 HIV pozitívnych. V 25 prípadoch nastalo štádium ochorenia AIDS. Zatiaľ je zaznamenaných 16 úmrtí spôsobených vírusom HIV. Podľa prieskumu z východného Slovenska je 13 ľudí HIV pozitívnych a z toho 6 dospelo do štádia AIDS. Úmrtia nie sú žiadne.
Dúfame, že vám je problematika AIDS jasnejšia a budete konať zodpovednejšie, aby ste sa nenakazili. Ak by ste mali problém, môžete sa obrátiť na Detskú linku záchrany celý týždeň od 14. do 21. hodiny. "Volajú nám deti aj násťroční. Majú rôzne problémy, hľadajú informácie, kde sa dá. O všetkom sa s nimi porozprávame, môžu hovoriť o čomkoľvek", povedali nám na čísle 0820 32 32 32, ktoré patrí tejto linke. Pomoc nájdete aj na Linke dôvery, t.č. 622 23 23. Najlepšie je informovať sa v nemocnici, pýtať sa vlastného lekára. A čo ak poznáte niekoho, kto má AIDS? Radí Detská linka záchrany: "Dôležité je, aby človek zostal pri tom druhom, pretože to je najväčšia pomoc. Keď všetci od neho bočia, vyhýbajú sa mu, tak len vtedy sa ukáže, kto je naozaj pravý kamarát a napriek strachu dokáže všetko prekonať a brať ho takého, aký je."
Autor: Martin KRIŠTOF
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.