Salamanke.
Vedci informovali, že každý piaty testovaný býk bol pod vplyvom upokojujúcich liekov znecitlivejúcich zranenia. "Oberá to býčie zápasy, ktoré sú národným športom a vášňou, o čistotu. Tieto lieky dokážu zakamuflovať niektoré zranenia," povedala profesorka analytickej chémie na salamanskej univerzite Inmaculada Gonzálesová Martinová.
Tieto lieky však predstavujú vysoké riziko aj pre Španielov obľubujúcich býčie mäso. "Znecitlivejúce lieky sú pre ľudí veľmi škodlivé," varovala profesorka. Výsledky jej prieskumu na vyše 200 býkoch z okolia Salamanky boli podľa Martinovej prekvapujúce aj napriek tomu, že veterinári už mali dlhší čas podozrenie, že so zvieratami sa niečo deje - býky sa správali nezvyčajne a rýchlejšie hynuli.
Výskum nielenže dokázal prítomnosť liekov v býčej krvi, ale tiež potvrdil obvinenia, že súčasní organizátori koridy robia zápasy pre toreadorov menej nebezpečné - pred vpustením zvieraťa do arény mu zbrúsia rohy a oslabia ho. Toreadori málokedy v ringu zahynú, no živý býk opúšťa arénu len zriedkavo.
Prezident fanklubu býčích zápasov v Madride Enrique Gonzáles vyhlásil, že ešte nikdy nepočul o nadrogovanom zvierati. "Počul som o zvieratách, ktoré boli zle živené, ale nikdy nie o nadrogovaných býkoch. To by bolo strašné, pretože potom by už tento šport nikdy nebol fér," konštatoval Gonzáles.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.