hompáľala v kútiku úst cigareta, dnes je známkou pokroku mobil. Dokonca aj niektorí psychológovia hovoria, že je možnosťou, ako znížiť počet mladistvých fajčiarov. Kým donedávna dávala pocit mužnosti práve horiaca dávka nikotínu, dnes ho dodáva miniatúrny komunikačný prístroj. Mladí ľudia s mobilom sa cítia byť dôležití, sú schopní rýchlej komunikácie, idú so svetovým trendom a vyrovnajú sa rovesníkom z reklám. Cigaretu už nepotrebujú.
Mobilné telefóny sa ale stávajú postrachom škôl a učiteľov. U susedov v Čechách sa sťažujú už aj pedagógovia zo základných škôl. Zákaz používania mobilných telefónov na vyučovaní sa pomaly stáva súčasťou školských poriadkov a postihy za jeho porušenie sú rôzne. So zhabaním telefónov však vzhľadom na ich vysokú cenu učitelia váhajú. Okrem vyzváňania cez vyučovacie hodiny však mobily priniesli aj ďalšiu zaujímavú vymoženosť opisovanie pomocou krátkych textových správ. Dobrý počtár príklad vypočíta a potom už len stačí rozoslať SMS-ky tým slabším... Problémy majú aj v Číne. V tamojších učiteľoch vraj neustále zvonenie vyvoláva záchvaty zúrivosti. Od vlády dokonca požadujú uzákonenie zákazu používania mobilov. Napomenutia a zákazy sú čínskym študentom len na smiech. Telefóny vlastní v súčasnosti viac ako tretina študentov šanghajských stredných škôl.
Na situáciu na košických stredných školách sme sa opýtali riaditeľa Gymnázia na Poštovej ulici Mariána Ružičku. "Podľa školského poriadku veci, ktoré nepatria do školy, žiaci nesmú nosiť na vyučovanie. Mobilné telefóny priamo zakázané nie sú, ale nepriamy zákaz vyplýva zo školského poriadku. Je to vec, ktorá do školy nepatrí. Z času na čas sa ozve zvonenie, ale ide skôr o výnimočné prípady. Hromadné to určite nie je. Dnes je taká doba, rodičia vyzbroja deti mobilmi. Pokiaľ ich majú vypnuté, nemáme voči tomu žiadne výhrady. Pokiaľ niekomu zazvoní, má problémy. O používaní SMS-iek pri písomkách sme zatiaľ len čítali, u nás sme sa s takýmto prípadom nestretli. Ak by sa náhodou stal, znamenal by zákaz akéhokoľvek pohybu telefónov po budove. Uvedomujeme si, že je to isté nebezpečenstvo. Keď sa objaví prvá lastovička, tvrdo zasiahneme."
Riaditeľ Gymnázia na Opatovskej ulici Jozef Pištey sa s tvrdením kolegu zhodol. "Cez prestávky to v triedach brnká, ale v škole sme sa jednoznačne dohodli, že budeme striktne proti používaniu mobilov na hodine. Ak niekomu zazvoní, učiteľ ho bez milosti vykáže z triedy. Raz telefón zazvoní a viac už nie. Takúto dohodu rešpektujú aj naši študenti."
Zdá sa, že napriek ponosám staršej generácie, v tomto prípade mladí vedia, kedy použiť tlačidlo "vypnúť". Ani riaditeľ Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej Vojtech Kaliarik nezaznamenal vážnejšie prehrešky.
"Naši žiaci mobilné telefóny na vyučovaní nepoužívajú. Nosia ich do školy, ale zatiaľ nebola príčina zakázať ich. Je to otvorený aktuálny problém, ale u nás s ním starosti nie sú. Deti solventnejších rodičov mobily majú, ale cez hodiny ich nepoužívajú. Školský poriadok jednoznačne stanovuje, že veci, ktoré nepatria na vyučovanie, žiaci nemajú nosiť do školy. Týka sa to napríklad walkmanov, ale aj mobilných telefónov."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.