niekdajším ministrom vnútra Ľudovítom Hudekom a riaditeľom SIS Ivanom Lexom. Rozhodla o tom na svojom poslednom rokovaní rada pre vysielanie a retransmisiu.
V spomínanom príspevku z októbra toho roku redaktorka Ľuba Lesná odvysielala práve tie časti pásky, ktoré sa dotýkajú vyhodenia Petra Vačoka a Jozefa Šateka z vyšetrovania únosu, nahratej pred štyrmi rokmi. "V nahrávke sa dohadujú, že odvolajú Vačoka z vyšetrovania únosu, kvôli tomu, že boli vznesené tri obvinenia proti trom pracovníkom SIS v októbri 1995. Druhá časť sa týka odvolania Jozefa Šáteka, riaditeľa krajského úradu vyšetrovania, ktorý bol priamym nadriadeným Petra Vačoka," povedala Lesná.
Lesná s rozhodnutím licenčnej rady nesúhlasí a myslí si, že odvysielanie rozhovoru bolo namieste. "Keďže ide o dvoch vysokopostavených predstaviteľov štátu, nemám pocit, že by som mala zasahovať do ich rozhovoru odstraňovaním ich vulgarizmov. Bola by to cenzúra," dodala Lesná.
"Chcela som upozorniť, že je tu konkrétny dôkaz, že sa vyšetrovanie únosu Michala Kováča ml. marilo. Hoci už v októbri 1995 boli proti trom príslušníkom SIS vznesené obvinenia z marenia vyšetrovania, doteraz sa nič neurobilo. Nakoniec mi to priznal aj generálny prokurátor Hanzel, že zatiaľ s tým nič nestihli robiť," povedala, Lesná.
Lesná na túto kauzu upozornila po rokoch opäť. "Považujem za dôležité, aby sa tí vinníci marenia vyšetrovania našli. Keď sa raz stane, že sa zmanipulujú štátne orgány, že sa zasahuje do práce polície a vyšetrovateľov, môže sa to stať aj druhýkrát," dodala Lesná.
Nahrávku odvysielali viaceré médiá už v roku 1996, ako prvé tento rozhovor odvysielalo Rádio Twist. No žiadne médiá neboli za citáciu vulgarizmov postihnuté.
Na rokovaní licenčnej rady to za porušenie zákona považovali šiesti zo siedmich členov rady. Ako pre agentúru SITA povedal predseda rady Petr Juráš, rozhovor spred troch rokov, vzhľadom na použité vulgarizmy, nebolo potrebné v STV znovu odvysielať v presnom znení a pred 22.00 h.
Proti postihu hlasoval Ernest Valko. "Šlo o autentický záznam rozhovoru dvoch vysokých predstaviteľov štátu. Iná situácia by nastala, ak by išlo o slová bežných občanov, vtedy by sa to malo upraviť. Vulgarizmy, ktoré tam boli použité, boli slová verejných činiteľov. Ak by to STV nepoužila alebo upravila, cenzurovala by prejavy verejne činných osôb. Vzhľadom na to, že ovplyvňujú chod spoločnosti, majú vedieť, aké slová používajú," povedal Valko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.