škôl za kompromis. Za dôležitý posun pokladá fakt, že sa podarilo odstrániť politické rozpory, ktoré sprevádzali plánovaný zákon o financovaní školstva.
"KDH naznačovalo, že nepodporí zákon, ktorý by diskriminoval cirkevné školy. Kompromis z piatka by mohol byť prijateľný pre poslancov KDH, teda by sme dosiahli zhodu v rámci celej koalície," povedal.
Podľa dohody ministerstvo školstva v pripravovanom zákone o financovaní škôl bude garantovať neštátnym školám rovnaký príspevok na bežné výdavky ako štátnym školám. Príspevok sa však automaticky zníži, ak neštátne školy budú vyberať poplatky alebo ich učebné plány nebudú korešpondovať s plánmi platnými na porovnateľných typoch štátnych škôl.
Ftáčnik nepokladá dohodu za ústupok z ľavicových pozícií SDĽ. "Ten istý cieľ sme len preformulovali tak, že znie prijateľnejšie pre cirkevné a neštátne školy. Zo svojich pozícií sme však neustúpili, to znamená, že v zákone ostali kritériá, ktoré pokladáme za dôležité. Súkromná škola nemôže dostať 100 percent, ak bude vyberať poplatky - vtedy sa jej automaticky znížia príspevky o 30 percent. Vnímam to ako rozumný kompromis oboch strán. Ani ja, ani predstavitelia neštátneho školstva sme svoje predstavy nepresadili na sto percent, ale pohyb dopredu môže byť iba vtedy, keď sa nájde kompromis," povedal.
Uvedená dohoda podľa ministra nezaťaží rozpočet na rok 2001, pretože zákon o financovaní škôl bude platiť až od roku 2002. Na budúci rok by ministerstvo potrebovalo asi 60 miliónov korún, aby podľa súčasne platnej legislatívy cirkevné školy mali 100 percent a súkromné 70 percent toho, čo majú štátne.
Ftáčnik neočakáva po schválení nového zákona dramatické pribúdanie cirkevných a súkromných škôl. "Ani podmienky sa nezmenia, ale dohoda dáva zriaďovateľom neštátnych škôl istotu, koľko peňazí dostanú. Okrem toho omnoho zodpovednejšie budeme pristupovať k zaraďovaniu nových škôl do siete, lebo vždy sa budeme pýtať, odkiaľ na to štát zoberie," povedal.
Autor: Barbora MAROSZOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.