obyčají priniesť odpovede - popri Štedrom večeri je 30. november najbohatším na mnohé na svadby smerované zvyky.
Dodnes pretrváva najznámejší spôsob veštenia - liatie olova či novšie vosku cez kľúč. Podľa tvaru odliatku i toho, aký dievča naráta vo vode ich počet, odhadovali mladé dámy sobášne prognózy. Dôležitý bol párny počet odliatkov: signalizoval, že do roka bude pár pokope. Ďalším zvykom je varenie špeciálnych ondrejských halušiek s papierovou plnkou. Na papierikoch vnútri cesta bývajú napísané chlapčenské mená - čo vypláve na povrch v hrnci ako prvé, to napovie meno budúceho. Halušiek však má byť vraj 13 - popri 10 s mužskými menami ďalšia znamenala neznámeho, dvanásta žiadnu svadbu v nasledujúcom roku a najnepopulárnejšia trinásta haluška veštila smrť.
Veselšie býva na vidieku rátanie drúčikov v plote - párny počet je super: znamená svadbu. Treba pozorne sledovať i aký je v poradí deviaty drúčik plota: ak rovný a nepoškodený, deva sa tešila, budúci bude fešák. Ak bolo drevo krivé, zhnité, nebola to sľubná informácia.
Dievčence veštia aj pomocou troch prevrátených tanierov - ak pod nnimi nebolo nič, nebola svadba, ak dievča objavilo ukrytý prsteň, boli na obzore zásnuby a ak čepiec - svadba. Mladé dámy si počas ondrejskej noci všímali aj prasačie chlieviky - počet zakvičaní ošípanej dával odhad rokov do termínu svadby. Menej používaným spôsobom bolo siatie ľanového či konopného semena - ak vzišlo, znamenalo to sobáš rovnako ako rozkvitnutie čerešňovej vetvičky.
Na Ondreja zvedavo čakali aj gazdovia: k termínu sa viaže mimoriadne veľa pranostík. Aj najdôležitejšia - ako je na Ondreja, taká bude zima, či prinajmenej všetky nasledujúce sviatky. Najmenej tešil sneh, ktorý napadol 30. novembra - ten vraj leží 100 dní, ako dokumentuje tvrdenie Ondrejský sneh dlho leží, na Gregora (12. marca) do potoka beží, resp. sv. Ondrej robí ľad a až Juraj (24. apríl) ho láme. Ak bol Ondrej biely, ľudia očakávali zlý a neúrodný rok, naopak, ak sa na ovocných stromoch zjavili kvapky, čakal sa na úrodu ovocia štedrý čas. Počasie hádali ľudia aj pomocou vody a drievka - ak drevo na vode v mištičke 3O. novembra plávalo, mal nastať suchý rok, ak sa ponorilo - mokrý.
Krstné meno dnešného oslávenca pripomína pamiatku mučeníka apoštola Ondreja. Vedno s bratom Šimonom Petrom patril k prvým učeníkom, nasledujúcim Ježiša Krista. Ondrej šíril evanjelium pri Čiernom mori. Tu ho nútili obetovať pohanským bohom - keď Ondrej odmietol, priviazali ho na kríž tvaru X. Tri dni odtiaľ kázal zástupom, ktoré žiadali, aby apoštola z kríža sňali. Ondrej odmietol s tým, že sa teší sa stretnutie s Pánom a potom pokojne zomrel, obklopený vraj žiarou nebies. Mučeník Ondrej býva najčastejšie zobrazovaný na kríži tvaru X. Jeho pamiatka je mimoriadne blízka Grékom a Škótom, ktorí ho považujú za svojho patróna.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.