Bystrica, a ktorá bola zverejnená v obchodnom vestníku 20. novembra. Podľa informácií Hospodárskych novín, v Českej republike bola vyhlásená už o päť dní skôr. Konkrétne podmienky verejnej súťaže sú známe od 27. októbra.
V tejto súvislosti sme sa obrátili na generálneho riaditeľa sekcie cestnej a miestnej dopravy Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR (MDPT) Jaroslava Hnatiča. Ten však bol na zahraničnej pracovnej ceste, takže sme získali vyjadrenie hovorkyne MDPT Anny Ghannamovej. Z neho vyberáme: "Technické parametre pre výber autobusov nestanovilo MDPT, ale sú výsledkom dohody 17 predstaviteľov štátnych podnikov SAD - teda priamo zainteresovaných odborníkov z praxe. Konečná špecifikácia autobusov bola zástupcami štátnych podnikov SAD stanovená aj vzhľadom na skúsenosti a potreby praxe, ktorá je vo vývoji a každý rok môže vykazovať iné špecifiká."
Ďalej sa v ňom uvádza, že špecifikácia ´je prípustná´ aj podľa zákona číslo 263/1999 Z.z. o verejnom obstarávaní § 29 odsek 2, podľa ktorého súťažné podklady majú obsahovať vymedzenie predmetu obstarávania na základe jeho podrobného popisu s uvedením technických požiadaviek pričom technické požiadavky určujú technickú charakteristiku predmetu obstarávania. Tak tomu je aj v tomto prípade...
Z vyhlásenia ďalej citujeme: "Ministerstvo nerozhoduje o víťazovi tendra, v každej komisii má iba dvoch dozorujúcich zástupcov a ďalší piati členovia sú opäť odborníci z praxe. Vyhlásené sú dve výberové konania, rozhodovať budú dve komisie so štyrmi zástupcami MDPT SR a až s desiatimi zástupcami jednotlivých štátnych podnikov SAD."
Jediným slovenským výrobcom malokapacitných autobusov značky Mercedes Benz na Slovensku, je akciová spoločnosť SAO Lučenec. "V žiadnom prípade neobviňujem pána Hajdua," povedal pre náš denník riaditeľ SAO Lučenec Ján Kačáni. "On je vyhlasovateľ verejnej súťaže, ale z poverenia Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR. Bol by som veľmi nerád, keby sa celé to konanie dostalo do takej roviny, že je to konfrontácia medzi SAD Prešov a nami. Viem však, že na svete je zhruba 50 výrobcov, ktorí vyrábajú zhruba 200 typov autobusov v tejto kategórii. Iba jeden spĺňa podmienky tendra, a to český výrobca SOR, a. s., Libchavy."
Zároveň dodal, že takto vyhlásená verejná súťaž už dopredu diskriminuje ostatných dodávateľov stanovenými technickými podmienkami, čo vlastne zákon o verejnom obstarávaní zakazuje. Myslí si, že tu ide o určité obmedzenie, keďže podmienky boli stanovené pre jedného výrobcu. Ako príklad uviedol podmienku, že motor má byť vzadu. "Nevidím dôvod, prečo musí byť motor vzadu, hlavne u týchto menších autobusov, kde je z bezpečnostných dôvodov výhodou, keď je motor vpredu. Druhou podmienkou je šírka, ktorá má dosiahnuť minimálne 2450 milimetrov. Náš autobus má okolo 2300 milimetrov. Autobusy v tejto kategórii vo svete vyrábané nedosahujú šírku 2450 milimetrov, okrem spomínaného českého autobusu."
Pripomenul, že technická úroveň a vybavenie autobusu je hodnotená 35 percentami. Pri predpísaní technických detailov vlastne ide o dvojnásobnú bonifikáciu. Mal tiež výhrady k vyjadreniam riaditeľa prešovskej SAD-ky Vladimíra Hajdua, ktorý sa pre médiá vyjadril, že nechcú dopadnúť tak ako v minulom roku, keď vyhral autobus, ktorý nespĺňal podmienky. "Nie je to pravda. Aj vlani riaditelia SAD-iek vyhlasovali verejnú súťaž. Keby sme nespĺňali podmienky, tak by sme sa neboli prihlásili."
Z verejnej súťaže na veľké autobusy, ktoré vyhlasovala SAD Banská Bystrica, bol technickými parametrami vylúčený ďalší slovenský výrobca SlovBus, a. s., Nové mesto nad Váhom. Jeho riaditeľ nám potvrdil, že tendra sa kvôli podmienkam nemohli zúčastniť už ani minulý rok. Tento rok sú opäť zo súťaže stanovenými podmienkami vylúčení. Vyjadril nad tým počudovanie minimálne v tom zmysle, že každý štát pri vyhlásení tendra uprednostňuje predovšetkým vlastných výrobcov.
O vyjadrenie sme požiadali aj riaditeľa prešovskej SAD-ky Vladimíra Hajdua. Podľa jeho slov podnik vyhlásil verejnú súťaž na 25 autobusov s obsaditeľnosťou od 40 miest a 35 autobusov s obsaditeľnosťou nad 60 miest. Podmienky boli podľa jeho slov stanovené tak, aby kvalitatívne vyhovovali cestujúcej verejnosti a na základe ich požiadaviek. "U autobusov nad 40 miest, sme stanovili podmienku 25 miest na sedenie. To, že je výherca vopred známy môže povedať len ten, kto sa vopred cíti porazený. Je to nekultúrny výmysel."
Namietli sme, že vo svete existuje 50 výrobcov, ktorí robia asi 200 typov malokapacitných autobusov. Vyhláseným podmienkam však vyhovuje iba jeden výrobca. Riaditeľ odpovedal, že na týchto podmienkach sa dohodli riaditelia všetkých 17 SAD-iek, ktorí robia verejnú hromadnú autobusovú dopravu a nie, nejaké autokarové prepravy. "Je pravda, že existuje toľko výrobcov, ale nie na účel verejnej hromadnej autobusovej dopravy. Je nekorektné takto to porovnávať."
Riaditeľ preto nevidí dôvod v polemizovaní o podmienkach, na ktorých sa dohodli všetci riaditelia SAD-iek. "Prečo s nami nepolemizuje cestujúca verejnosť, alebo vodiči, ktorí sú v obraze?"
Zaujímalo nás tiež, koľkí výrobcovia sa doteraz prihlásili do verejnej súťaže. Riaditeľ Hajdu uviedol, že od pondelka bol mimo republiky, ale v piatok minulý týždeň boli dvaja (slovenskí) záujemcovia. Poprel, že by bol medzi nimi i spomínaný český výrobca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.