slabšie rodiny. "Mladí ľudia, rodiny s deťmi, nemajú byty ani peniaze na to, aby si ich mohli za pol milióna kúpiť. Za desať rokov sa v Šaci nepostavil ani jediný byt, ako starosta s tým nemôžem byť spokojný," argumentuje starosta Július Kontúr. "Teraz máme šancu postaviť 40 bytov s výraznou pomocou štátu, to znamená získať 50 percentnú dotáciu, ďalších 30 percent na úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania a len 20 percent pôjde z miestnej kasy," zdôrazňuje starosta, ktorého snahy podporuje aj väčšina miestneho zastupiteľstva v Šaci.
Nespokojní občania argumentujú tým, že zahustením výstavby medzi už postavenými a do vlastníctva odkúpenými domami, ich Miestny úrad v Šaci oberie o priestor, slnko a zeleň. Obávajú sa, že dôjde ku koncentrácií osôb s nekultivovaným správaním, so sklonom k výtržníctvu, majetkovej a spoločenskej kriminalite, čo považujú za hrozbu pre okolie. Keďže majú byty už odkúpené do vlastníctva obávajú sa, že v blízkosti sociálnych bytov by sa ich trhová cena výrazne znížila.
"Väčšina členov spoločenstiev získala byt po roku 1989 v rámci odpredaja obecných bytov v cene od 10 do 20 tisíc korún za byt, pričom súčasní kupujúci zaplatia toľko len za meter štvorcový podlahovej plochy bytu. Preto sa pýtam, akým právom sa takto uprednostnení občania stavajú proti výstavbe bytov v mestskej časti Šaca," zareagovala na adresu nespokojných občanov vedúca odboru regionálneho rozvoja a iných odvetvových vzťahov na Okresnom úrade Košice II Ing. Júlia Kostolná.
"Tvrdenie, že byty sú určené pre neprispôsobivých a delikventov nie je pravdivé. Bývanie týchto skupín rieši špeciálny štátny program. Nájomné byty v Šaci majú byť pre mladých ľudí, ktorých Šaca potrebuje a to pre učiteľov, lekárov a ostatných zamestnaných občanov s nižšími zárobkami. Musia však preukázať schopnosť platiť nájomné a časom si budú vedieť zaobstarať vlastné bývanie," vysvetlila Ing. Kostolná.
Zdôraznila, že byty budú prideľované mladým rodinám s malými deťmi alebo neúplným rodinám a v konečnom dôsledku bude zoznam nájomníkov schvaľovať Miestne zastupiteľstvo MČ Šaca.
"Dnešní protestujúci dostali zhruba pred dvadsiatimi rokmi byty podobným spôsobom. Ako by boli vtedy vnímali hromadné protesty? Alebo sa pôvodne štátne byty mali odpredávať za ich trhovú cenu a dnes by boli protestujúci na mieste tých bez vlastného bytu?," pýta sa petičiarov vedúca regionálneho rozvoja.
Nájomné byty sú vlastne obdobou štátnych bytov v minulosti, ale kritéria pre prideľovanie sú presne definované a ich plnenie sa priebežne kontroluje. Nájomná zmluva sa môže uzatvoriť maximálne na 3 roky. Následne ju možno predĺžiť, ak nájomník nemá nedoplatky v súvislosti s užívaním bytu a súčasne neporušuje pravidlá občianskeho spolunažívania.
"Je na zváženie, či sa obyvatelia Šace naozaj chcú vzdať 40 bytov pre svoje deti, hlavne ak vezmeme do úvahy fakt, že za posledných desať rokov bytová výstavba v Šaci úplne stagnovala," položila si na záver otázku vedúca odboru regionálneho rozvoja na OU KE II Ing. Júlia Kostolná.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.