odmietla. Aj keď naše ministerstvo zdravotníctníctva o tejto možnosti ani neuvažuje, oslovili sme s otázkou 'eutanázia áno alebo nie?' niekoľkých košických lekárov, ktorí sa prakticky denne stretávajú s nevyliečiteľne chorými či ťažko zranenými pacientami a ich utrpením. Ich odpovede na mimoriadne chúlostivú a diskrétne obchádzanú tému boli až na jedinú výnimku jednoznačné.
"Pri našej práci sa samozrejme stretávame aj s prípadmi, kedy človek zauvažuje nad možnosťou uľahčiť pacientovi trápenie, no ja osobne, ako človek ani lekár, s eutanáziou nesúhlasím. Je to otázka môjho presvedčenia," zareagovala MUDr. Agnesa Baranyová, primárka oddelenia anesteziológie a intenzívnej medicíny Fakultnej nemocnice L. Pasteura. V podobnom duchu sa vyjadril aj jej kolega, prednosta Kliniky anesteziológie a resuscitačnej medicíny Fakultnejnej nemocnice s poliklinikou v Košiciach MUDr. Jozef Firment. "Odmietam to po odbornej i etickej stránke, aj keď často prichádzam do kontaktu s trpiacimi pacientami. Existujú aj iné možnosti, ako im pomôcť," konštatoval.
Rovnaký názor má i MUDr. Igor Andrašina, prednosta Kliniky rádioterapie a onkológie FN L. Pasteura. "Je to veľmi ťaká otázka a nájsť na ňu odpoveď je ešte ťažšie. Momentálne nie v tejto súvislosti na Slovensku žiadne legislatívne zázemie, preto je azda zbytočné o tom vôbec uvažovať. No ak mám vyjadriť svoj názor, odpoveď by znela nie, pretože je ťažké dosiahnuť konsenzus medzi lekárom a pacientom, navyše je v súčasnosti k dispozícii dostatok liekov, ktoré môžu veľmi optimálne vykryť chronickú bolesť pacienta," povedal nám prednosta a dodal, že počas jeho dvadsťročnej praxe na neho dosiaľ nebola vznesená podobná požiadavka.
S tou sa už naopak stretol riaditeľ Geriatrického centra sv. Lukáša v Košiciach a prednosta kliniky gerontológie MUDr. Štefan Koval. "Paradoxne ma o to nikdy nepožiadal umierajúci, ale boli to jeho príbuzní... Eutanáziu však zásadne odmietam, v našich zemepisných šírkach by sme o nej nemali vôbec diskutovať vzhľadom na históriu a kresťanské tradície. Navyše keď si dnes medicína už dokáže s bolesťou poradiť," zdôraznil.
S ničím podobným sa rozhodne nestretla primárka oddelenia detskej onkológie FNsP. Rodičia detí trpiacich onkologickými ochoreniami naopak úpenlivo prosia, aby ich lekári zachránili. "Doposiaľ ma nikto nepožiadal o ukončenie trápenia niektorého z mojich pacientov. Skôr ma ich blízki prosia o to, aby som im za každú cenu pomohla... Ja osobne by som s eutanáziou za určitých podmienok súhlasila, no obávam sa, že je to vec, ktorá sa dá zneužiť, preto musí byť veľmi dobre právne ošetrená. Myslím si ale, že na jej legalizáciu zatiaľ Slovensko nie je pripravené, naši ľudia na to ešte nedorástli ako Holanďania," podotkla MUDr. Irina Oravkinová.
Keďže primárka ako jediná z našich responentov rezolútne neodmietla smrť z milosti, chceli sme vedieť, či by bola schopná takúto vec urobiť. "Chcela by som mať v sebe tú silu pomôcť človeku, ak by trpel tak, že by bola smrť pre neho vykúpením. Ale neviem, či by som to dokázala," priznala MUDr. Oravkinová.
Oslovili sme aj primára psychiatrického oddelenia FN L. Pasteura MUDr. Štefana Safku. Zaujímalo nás, aké následky by mohlo zanechať vykonanie eutanázie na psychike lekárov. Či by dalo vylúčiť, že ich kvôli usmrteniu pacienta neskôr nebudú trápiť výčitky svedomia. "Rozhodne na eutanáziu nie sme pripravení. Ak by to aj zákony umožňovali, ťažko povedať, ako by to lekári znášali, aké boli dôsledky ich konania. Podotýkam, že nie rozhodovania, pretože rozhodnúť o eutanázii by musel pacient, lekár by iba vykonal jeho vôľu. Ja si čosi také neviem predstaviť, s eutanáziou nesúhlasím," povedal nám MUDr. Safko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.