sa, že každý deň sa ním vo svete nakazí asi šestnásťtisíc ľudí, čiže každých päť sekúnd jeden človek. Ten môže byť dlhý čas, často celé roky, iba prenášačom choroby, samotný AIDS prepuká až vtedy, keď sa prejaví syndróm získanej imunitnej nedostatočnosti, z ktorého pochádza aj skratka AIDS. Odborníci sa domnievajú, že doteraz mu podľahlo už viac ako šestnásť miliónov ľudí.
Ako nás informoval RNDr. Igor Masica, vedúci Špecializovaného strediska HIV/AIDS Štátneho zdravotného ústavu Košice, na Slovensku je k 30. septembru evidovaných 120 prípadov HIV pozitívnych osôb. Z tohto kumulatívneho počtu bolo 39 cudzích štátnych príslušníkov, zvyšok tvoria občania Slovenskej republiky. Medzi infikovanými prevládajú muži, žien bolo iba trinásť.
Čo sa týka nášho regiónu, na východnom Slovensku dosiaľ diagnostikovali dvanásť takýchto prípadov. Z tohto počtu majú piati už rozvinuté ochorenie AIDS, sedem prípadov je bezpríznakových.
"Najohrozenejšou skupinou sú mladí ľudia vo veku 15 až 24 rokov, pričom chlapci sú niekoľkonásobne viac ohrození ako dievčatá. Každý štvrtý človek infikovaný vírusom HIV je mladý muž do 25 rokov... Dôvodom je, že muži viac riskujú, užívajú drogy, striedajú častejšie sexuálnych partnerov a menej sa starajú o svoj zdravotný stav," konštatoval RNDr. Masica.
Keďže počet HIV pozitívnych mužov prevláda všade vo svete, tohoročná kampaň je zameraná práve na nich. Heslo na rok znie 'AIDS: muži majú väčšiu zodpovednosť'.
Pri príležitosti dnešného svetového Dňa boja proti AIDS organizuje Štátny zdravotný ústav v Košiciach hneď dve akcie. Prvou je výstava prác s tematikou 'AIDS a drogy' žiakov Školy úžitkového výtvarníctva a základných umeleckých škôl, ktorej cieľom je podnietiť mladých ľudí k aktívnemu vyjadreniu sa k tejto problematike. Ďalšou aktivitou je akcia peer-aktivistov v obchodnom dome TESCO na Hlavnej ulici, ktorí budú okoloidúcim rozdávať informačné materiály o AIDS a tiež červené a biele stužky. Červené sú symbolom boja proti AIDS, biele stužky sa budú pri tejto príležitosti rozdávať po prvýkrát.
História tohto aktu siaha do roku 1991, keď sa skupina kanadských mužov rozhodla prijať bielu stužku ako symbol nesúhlasu s násilím páchanom na ženách a postoja, že muži musia za tento druh násilia niesť zodpovednosť. Pretože realita je taká, že minimálne jedna žena z troch na celom svete bola bitá svojím partnerom, prinútená k sexu, alebo zneužitá iným spôsobom...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.