Svidník - Minister spravodlivosti Ján Čarnogurský trvá na návrhu, podľa ktorého na celom Slovensku by malo dôjsť k zrušeniu 11 okresných súdov.
Jaroslav Suško
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Zatiaľ sa nevie, o ktoré okresné súdy pôjde, ale pošuškáva sa, že v Prešovskom kraji by mohlo ísť o okresné súdy v Kežmarku a vo Svidníku. Konkrétny návrh minister spravodlivosti by do vlády mal predložiť v januári. Potom budeme múdrejší. Lenže už aj takáto šuškanda robí ťažkú hlavu obyvateľom okresoch Svidník a Stropkov, ktoré patria pod kuratelu Okresného súdu vo Svidníku. Podľa všetkého súdnu právomoc na tomto území by mal zabezpečovať Okresný súd v Bardejove.
"Vyjadrím sa neskôr až keď bude známy návrh ministra spravodlivosti," odpovedal na požiadavku redakcie vyjadriť sa k tejto záležitosti predseda Okresného súdu vo Svidníku Mikuláš Rodák. Ale aj bez jeho vyjadrenia je zrejmé, že prípadné zrušenie Okresného súdu vo Svidníku by malo veľkú odozvu medzi obyvateľstvom. Veď okresný súd tu bol zriadený hneď po vzniku prvej Československej republiky, kedy Svidník nemal ešte ani štatút mesta. V roku 1923, ktorým sa datuje inštalácia súdu vo vtedy ešte obci Vyšný Svidník, to bolo gesto mladej rodiacej sa demokracie nového štátu, ktorým sa snažila priblížiť štátnu správu občanom. Vo vtedy agrárnom a zaostalom kraji zriadenie súdu bolo významným krokom v budovaní novej štátnej správy, čo sa napokon odzrkadlilo v postupnom rozvoji regiónu.
Transformácia spoločnosti po roku 1989 najmä v tomto regióne priniesla vážne krízové javy v ekonomike, nárast sociálneho napätia a zníženie životnej úrovne obyvateľstva. Likvidácia okresného súdu a ďalších inštitúcií ako okresnej prokuratúry, okresného úradu vyšetrovania Policajného zboru (PZ) a postupne aj okresného oddelenia PZ by pre obyvateľov tohoto ekonomicky oslabeného regiónu mohlo mať následky. Ak by sme do úvahy zobrali len dosiahnuteľnosť súdu v Bardejove, potom z niektorých obcí okresu Stropkov by občania museli cestovať 75 až 80 kilometrov. Pritom vlakové spojenie tu neexistuje a autobusové je obmedzené. V tomto regióne je aj vysoké percento rómskeho obyvateľstva, ktorého časť sa dopúšťa trestnej činnosti. V prípade zrušenia Okresného súdu vo Svidníku by práve páchateľov z radov tohoto etnika bolo obťažné dostať na súdne pojednávania do tak vzdialeného mesta.
Predseda Okresného súdu vo Svidníku M. Rodák sa pre náš denník vyjadril iba v tom zmysle, že redukcia súdov je potrebná, ale v prípade reorganizácie územnej koncepcie štátnej správy by malo ísť skôr o novozriadené súdy. Z 11 novozriadených súdov na celom Slovensku bol na východe zriadený len Okresný súd v Kežmarku. Pritom došlo k silnému predimenzovaniu justičných orgánov na západnom a strednom Slovensku. Zrušenie dvoch okresných súdov v Prešovskom kraji by oslabilo súdnu sústavu v regióne a vrátilo ho do čias Rakúsko - Uhorska, kedy ľudia za právnymi úkonmi chodili do Bardejova, Prešova a ďalších vzdialených miest. To zrejme nemôže byť v záujme vládnych orgánov. O niečo podobného sa bývalý režim pokúsil pri územnej reorganizácii v roku 1960, ale o pár rokov potreby obyvateľstva regiónu ho prinútili súd vo Svidníku opäť zriadiť.
Pritom Okresný súd vo Svidníku zastrešuje aj okres Stropkov a od roku 1996 aj územie okolo mesta Giraltovce, ktoré bolo vtedy začlenené do okresu Svidník. V súčasnosti, keď kriminalita v týchto okresoch stúpa, zrušiť orgány činné v trestnom konaní by bolo absurdom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.