od mája do októbra tohto roku. Zistil, že 451 z nich pracuje načierno. Zároveň pri týchto kontrolných akciách objavil 999 ľudí, ktorí robili nelegálne a zároveň ich evidovali ako nezamestnaných na úradoch práce. Počas uvedených 6 mesiacov NÚP právoplatne uložil 108 pokút v celkovej výške 2,114 milióna Sk.
Najviac nelegálne zamestnaných zaznamenali v stavebnej činnosti, pohostinstvách, reštauráciách a obchodoch. "Čím horšie sociálne podmienky, tým lepšia pôda pre "čiernu" prácu," konštatoval na včerajšom stretnutí s novinármi v Banskej Bystrici generálny riaditeľ NÚP Jaroslav Šumný. Dodal, že podľa odhadov NÚP je v súčasnosti na Slovensku (okrem cudzincov) približne 82 000 načierno pracujúcich z bezmála 2,695 milióna ekonomicky aktívnych obyvateľov. Pre štát to znamená ročnú stratu približne 5,9 miliardy Sk na odvodoch a daniach.
Na zefektívnenie kontrolnej činnosti vykonávania nelegálnej práce je podľa predstaviteľov NÚP nevyhnutná zmena legislatívy, spôsobu kontroly jej dodržiavania a následného sankcionovania. I keď samotný výkon kontrol komplikuje legislatívno-právna nedefinovanosť daného problému, NÚP podľa J. Šumného v poslednom období spomínanú činnosť dynamizuje.
Napriek dobrým výsledkom majú úrady práce minimálne kompetencie na postihovanie vinníkov. Vzniká preto potreba preložiť ich na niekoho iného, napríklad na inšpektorát práce. Z tohto dôvodu NÚP vypracoval na základe výsledkov kontrolnej činnosti v uplynulom polročnom období návrh legislatívnych zmien, týkajúcich sa Zákonníka práce a zákona o zamestnanosti. Ak by ho kompetentní akceptovali aspoň zo štyroch pätín, NÚP predpokladá, že by sa počet načierno pracujúcich eliminoval v rámci súčasných možností nelegálneho zamestnávania minimálne o 70 %.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.