zhromaždenie pracovníkov týchto odvetví.
Asi ku 400 účastníkom sa prihovoril predseda Slovenského odborového zväzu pracovníkov zdravotníctva a sociálnej starostlivosti Andrej Kučinský, ktorý povedal, že ich požiadavky vychádzajú z Programového vyhlásenia vlády SR. V ňom sa vláda zaviazala zabrániť kolapsu zdravotníctva a zaručiť každému občanovi rovnako dostupnú a kvalitnú zdravotnú starostlivosť. Zdôraznil, že ich požiadavka má oporu aj v Generálnej dohode na rok 2000. Podľa nej vláda sa zaviazala prijať také opatrenia v hospodárskej politike štátu, aby došlo k rastu reálnych platov zamestnancov v rozpočtovej a príspevkovej sfére.
V tejto súvislosti upozornil, že dnes sa začína posledný mesiac v roku 2000 a vykázaná zadlženosť rezortu zdravotníctva presiahla 15 miliárd korún. Vzhľadom na pokračujúce nedofinancovanie rezortu pribúdajú nové dlhy. Spomenul, že ku koncu prvého polroka 2000 bol priemerný plat v rezorte zdravotníctva 9405 korún, čo zaostáva za priemerným platom v národnom hospodárstve o takmer 1500 korún. Počas troch rokov sa úroveň platov nezvýšila. Aj preto sa obracajú s výzvou na poslancov, aby pomohli zdravotníkom a hlasovali za dofinancovanie zdravotníctva, lebo aj oni sú potenciálni pacientmi.
Protest prišli podporiť predstavitelia Konfederácie odborových zväzov SR na čele s jej prezidentom Ivanom Saktorom. Ten okrem iného uviedol, že od roku 1999 odborári permanentne protestovali. Po uzavretí generálnej dohody na chvíľu prestali organizovať protesty, pretože si mysleli, že tzv. oddychový čas vláde a zamestnávateľom pomôže. Ale táto taktika nie je správna. "Budeme uvažovať o používaní tradičných nástrojov odborárskeho boja. Ak ľudia predávajú svoju prácu a dostávajú za ňu nízku plácu, tak všade na svete pristúpia k tomu, že prácu zastavia". Vyzval som ich, aby sa nebáli, pretože to je bežná zbraň odborárov. Podľa jeho slov, "mali by pristúpiť k takýmto formám, lebo táto vláda začína byť len vládou sľubov".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.