ako ryby, jarabice a kačice. Dravce vyhlásili za škodnú, ktorú treba vykántriť. Niektoré dravce sa preto dostali na okraj vyhubenia, napríklad orliak bielohlavý, ktorý je národným symbolom Spojených štátov amerických a zdobí ich štátny znak.
Vlna protestu proti zabíjaniu dravcov, založená na vedeckých poznatkoch sa dvihla v dvadsiatych rokoch. Zákon na ochranu orliaka bielohlavého v USA vyšiel v roku 1940. Pesticíd DDT používaný od roku 1946 však otravoval aj orliakov, takže ich populácia miestami klesla až o 95 %. Používanie DDT síce bolo zakázané roku 1972, z jeho následkov sa však orliaky spamätávajú dodnes.
Orliak bielohlavý žije len na severoamerickom kontinente. Patrí k veľkým orlom, dorastá až do 3 kg hmotnosti a v rozpätí krídel meria do 230 cm. Je tmavohnedý, iba hlavu, krk a chvost má žiarivo biele. Nedospelé jedince sú hnedé s bielymi škvrnami. Je značne silný, dokáže letieť s korisťou ťažšou od seba. Združuje sa v okolí vôd po celom území Severnej Ameriky. Loví náletom z vyvýšeného miesta, odkiaľ pozoruje vodu, alebo za letu. Loví ryby, vodné vtáky i menšie cicavce. Pri nedostatku čerstvej potravy, najmä počas zimy, nepohrdne ani zdochlinami. V porovnaní s inými vtákmi žerie málo, za deň skonzumuje potravu predstavujúcu iba 5 - 10 % jeho vlastnej hmotnosti.
Orliak bielohlavý vytvára partnerský vzťah na celý život. Stavia si najväčšie stromové hniezda, ktoré každoročne používa. Každé hniezdenie prikladá na hniezdo ďalší materiál, podobne ako to robia bociany. V Ohiu mal raz hniezdo 3,7 m vysoké a 2,6 m široké, hmotnosť sa odhadovala na dve tony. Zničila ho silná búrka po 36 rokoch existencie. S obľubou hniezdia na osamelých stromoch pri riekach, jazerách alebo morskom pobreží.
Párenie je vyvrcholením pravidelného niekoľkomesačného rituálu pytačiek. Násadu zohrieva prevažne samica. Neskoršie aj sama kŕmi mladé. Roztrháva a rozdeľuje im korisť, ktorú prináša od nej trocha menší partner. Mladé pohlavne dospievajú asi päťročné, kým nevytvoria páry potulujú sa ďaleko po krajine.
V Severnej Amerike žije tiež orliak morský. Je rozšírený i v severnej a strednej Ázii a v Európe, na našom území hniezdi výnimočne v lesoch pri Dunaji. Spôsobom života je podobný orliakovi bielohlavému, od ktorého je o niečo väčší. Patrí medzi najväčšie orly vôbec, s rozpätými krídlami dosahuje až 2,5 m. Je hnedý, so svetlejšou hlavou, staré vtáky majú biely chvost. Lieta obyčajne nízko nad vodou, jeho let je dosť ťažkopádny. Živí sa rybami a vodnými vtákmi, na suchej zemi loví drobnejšie cicavce a neobíde ani zdochliny. U nás hniezdi na vysokých stromoch, v iných krajinách aj hore na skalných útesoch a výnimočne aj na zemi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.