uskutočnil začiatkom októbra. Ide o polikliniku na Raimanovej ulici, na Šváboch, v Centrume, obvodné zdravotné stredisko Solivar, ale aj v obciach okresu Prešov ako je Žehňa, Chminianska Nová Ves, Bzenov a Drienov. Všade tam dostali možnosť uzatvoriť novú zmluvu o prenájme privátni lekári za podmienok, aké stanovili samosprávy. Nevysporiadané ostali už len objekty nedostavaného stomatochirurgického pavilónu na Sídlisku III. a bývalej vojenskej nemocnice na Raimanovej ulici.
Dlho sa diskutovalo o tom, komu mesto ponúkne tieto nákladné stavby a to nielen z hľadiska ich hodnoty, ale aj prípadnej rekonštrukcie. Tých niekoľko záujemcov však napokon práve kvôli cene odstúpilo. Stavby sú opustené, bez činnosti, preto ich nezahrnuli do privatizácie a musí ich riešiť zákon o prevode na iné subjekty. "Nemáme už žiadne zbytočné objekty. Vari len vrátnicu na Raimanovej, kde má doktor Ľubomír Javorský (ide o bývalého ministra zdravotníctva za vlády HZDS - pozn. autorky) diabetológiu a optiku. Je zaujímavé, že malá vrátnica sa môže privatizovať, ale veľká budova na spadnutie nie," povedal pre náš denník riaditeľ NsP J. A. Raimana Ján Sidor.
Dodal, že do troch mesiacov sa uzavrie aj vysporiadanie s nájomníkmi v nemocničných bytoch či domčekoch, ktoré terajším obyvateľom ponúkli na predaj. "Legislatívna a zákonná príprava trvá pomerne dlho. Čo sa týka domov za nemocnicou, so štyrmi majiteľmi sme sa už dohodli. Ponuku zatiaľ neakceptovali dvaja, ale ak nebudú súhlasiť, ponúkneme ich na predaj iným záujemcom a pre terajších nájomníkov budeme hľadať náhradné ubytovanie. Ide to pomaly s tým premeriavaním a znaleckými posudkami, ale trvám na tom, aby bol dodržaný zákon. Podobne to ide aj s nájomníkmi na Komenského ulici," uviedol riaditeľ.
Na našu otázku, či sa nemocnice neobávajú uplatnenia zákona o konkurze a vyrovnaní, keď sú podobne ako lekárne veľkými dlžníkmi voči dodávateľom liekov a zdravotníckeho materiálu, J. Sidor odpovedal: "Bojíme sa, hoci si neviem dosť dobre predstaviť, ako by sa to mohlo odraziť na nemocnici. Dúfam, že sa ešte veci zmenia a nebudeme prvým zariadením, na ktoré uvalia exekúciu."
Opýtali sme sa ho aj na názor na reštrukturalizáciu v súvislosti s lôžkovou časťou nemocnice. Aj na to, ako by riešil ďalšiu etapu, o ktorej sa zatiaľ len šepká. Nie bez rozhorčenia v hlase konštatoval, že v rámci Slovenska ešte nebola ukončená ani prvá etapa. V Bratislave, ba ani v Košiciach údajne ani nezačali so znižovaním lôžok a nevidí dôvod, prečo by mali len vidiecke nemocnice vylepšovať celoštátnu štatistiku. Podotkol, že ak sa bude hýbať s lôžkami, tak len na základe vnútorných požiadaviek jednotlivých oddelení nemocnice. Každodenná prax totiž ukázala, že niektoré oddelenia potrebujú posilniť lôžka, iné zase majú rezervu.
Podľa riaditeľa je zatiaľ jediným svetlým bodom úspešne postupujúca dostavba detského pavilónu, ktorú plánujú odovzdať v júni 2001. "Máme zabezpečený rozpis prostriedkov na dostavbu v budúcom roku a súdiac podľa terajšieho tempa verím, že bude dokončená v plánovanom termíne," doplnil. J. Sidor.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.