Košice - Horskí záchranári pred štartom zimnej sezóny nechcú ani v najexponovanejších lyžiarskych strediskách na Slovensku pripustiť, aby nepríjemné
Eva Bombová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
dopady ich chronických finančných problémov pocítili na vlastnej koži početní vyznavači bielych športov. Už teraz je však zrejmé, že situácia v turisticky exponovaných zimných strediskách, kde Horská služba (HS) u nás pôsobí, je kritická. Rozpočet Horskej služby na Slovensku sa od roku 1996 systematicky znižuje a za tento čas znamenal pokles o viac ako 3,5 milióna Sk.
Pre budúci rok ráta štátny rozpočet pre túto organizáciu so sumou 18 miliónov Sk.
Záchranári v horách však aj v liste, ktorý pred niekoľkými dňami poslali ministrovi školstva M. Ftáčnikovi, pripomínajú, že finančné prostriedky akútne chýbajú aj na najzákladnejšie potreby, napr. na nákup záchranného a zdravotného materiálu, na úhradu povinných telekomunikačných poplatkov za používanie siete rádiostaníc ale i údržbu a opravy objektov Horskej služby, školiacu činnosť i udržiavanie kontaktov našich záchranárov s kolegami v zahraničí.
"Finančné problémy Horskej služby na Slovensku dlhodobo najciteľnejšie dopadajú najmä na našich dobrovoľných členov, bez ktorých v hlavnej sezóne nie je možné, predovšetkým cez víkendy, sviatky a prázdniny na zodpovedajúcej úrovni poskytovať lyžiarom pomoc v prípade úrazov na zjazdovkách. Keby záchranári nepoužívali svoje lyže či vlastné zimné oblečenie, asi by sme slúžili už iba v slipoch," povedal Ivan Račko, náčelník Horskej služby z Nízkych Tatier.
Bez osobného zanietenia dobrovoľných záchranárov a ich ušľachtilého odhodlania pomáhať za každých okolností návštevníkom hôr pri ohrození ich zdravia a životov,
malé kolektívy profesionálnych záchranárov by sami v horách nemohli zabezpečiť ľuďom pomoc v potrebnom rozsahu. "Pritom dobrovoľní záchranári už celé dlhé mesiace márne čakajú na úhradu cestovného a diét. Mnohí majú problémy i s obmenou výstroja a lyží, ktoré sa, ako je známe, na povrchu zjazdoviek s umelým zasnežovaním rýchlo opotrebúvajú," tvrdí I. Račko.
Nízkotatranský náčelník považuje za alarmujúce, že Horská služba na Slovensku mala tohto roku k dispozícii na nákup zdravotníckeho materiálu iba 50 000 Sk. "To sotva stačilo na nákup obväzov." Aj keď sa horskí záchranári snažia získať potrebné financie od sponzorov resp., žiadajú príspevky od spoločností, ktoré v našich zimných strediskách prevádzkujú horské dopravné zariadenia, už dnes je zrejmé, že situáciu treba urýchlene a čo najkoncepčnejšie riešiť. Horská služba pritom participuje i na odbornej príprave členov lyžiarskej záchrannej služby v oblastiach, kde nie je okrsok HS.
Bez koncepčných riešení budú aj naďalej vznikať havarijné situácie. Takou bol i stav na začiatku roku v čase, keď v horských oblastiach Slovenska hrozilo veľmi akútne lavínové nebezpečenstvo. Nebyť rýchlej finančnej výpomoci premiéra M. Dzurindu, nemali by psovodi záchranárskych psov HS už ani na nákup krmív pre svojich štvornohých pomocníkov. Aj teraz horskí záchranári informovali o svojej alermujúcej finančnej situácii predsedu vlády SR, parlamentu i poslancov NR SR.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.