miestnej Nemocnici s poliklinikou (NsP) a to aj napriek tomu, že prednesená nebola. Riaditeľ NsP v Stropkove Jozef Čarný sa totiž z účasti na zasadaní MsZ ospravedlnil zo zdravotných dôvodov. "Riaditeľ nemocnice už druhý či tretíkrát pozvanie na zasadnutie mestského zastupiteľstva neakceptoval. Zrejme sa čosi okolo nemocnice deje. Pán Čarný odmieta diskusiu s mestom a odmietol poskytnúť akékoľvek podklady aj komisii pre prípravu privatizácie nemocnice, ktorá bola vytvorená mestom," poznamenal pri tomto oznámení primátor mesta Stropkov Ladislav Paňko (na obr.).
Dianím, ako sa pertraktovalo na zasadaní MsZ, má byť privatizácia Lekárskej služby prvej pomoci v stropkovskej NsP, ktorú aj napriek nesúhlasnému stanovisku mesta vraj už podpísal štátny okresný lekár Karim Kabir. Písomné stanovisko štátneho krajského lekára k tejto privatizácii sa vraj nachádza na Okresnom úrade (OÚ) v Stropkove, ale túto skutočnosť nepotvrdil na zasadaní MsZ ani zástupca prednostu OÚ Jaroslav Prokopovič, ktorý sa vyjadril: "Nie je mi známe, aby sa na našom okresnom úrade nachádzala vôbec nejaká informácia o privatizácii Nemocnice s poliklinikou v Stropkove."
Aby sme predsa len zistili, či na tom je niečo pravdy, tak sme sa v piatok pokúšali telefonicky skontaktovať ako so štátnym okresným lekárom v Stropkove K. Kabirom, tak aj s riaditeľom stropkovskej NsP J. Čarným, ale bezúspešne - neboli prítomní.
Takže nezostáva nič iného, ako sa obmedziť na rokovanie MsZ v Stropkove a informácie, ktoré tam odzneli. Z nich vyplýva, že "za tým stojí niekto z Bardejova, kto sa zaujíma o privatizáciu stropkovskej nemocnice". Poslanci MsZ v Stropkove sa pozastavovali aj nad právoplatnosťou podpisu štátneho okresného lekára na takomto významnom rozhodnutí. K. Kabir je totiž pôvodom z Afganistanu a podľa stropkovských poslancov nemá občianstvo Slovenskej republiky, takže podľa nich nemal právo podpisovať takéto privatizačné rozhodnutie. "Nemám informácie o štátnom občianstve Karima Kabira, ale zrejme ho musí mať, keď ho štátny krajský lekár ustanovil do funkcie štátneho okresného lekára," vyjadril svoje presvedčenie J. Prokopovič.
Stropkovských poslancov rečí o možnej privatizácii miestnej NsP alebo jej časti dopálili aj preto, že mesto Stropkov ešte za bývalého ministra zdravotníctva Tibora Šagáta opakovane podalo žiadosť o bezplatný prevod NsP do vlastníctva mesta. Ako odznelo na MsZ, "odpoveď na prvú žiadosť znela, že nemocnica v Stropkove je vynechaná z procesu privatizácie, a na druhú žiadosť prišla odpoveď, že táto otázka bude riešená v prvom polroku roku 2000".
Máme už koniec roka 2000 a zástupcovia mesta Stropkov o riešení svojej žiadosti vedia iba zo šíriacich sa rečí. Veľa možnosti ovplyvniť vývoj udalosti nemajú, pretože dianie v NsP spadá do kompetencie ministerstva zdravotníctva. Spoľahnúť sa môžu akurát tak na osobnú intervenciu primátora mesta u ministra zdravotníctva a na urgenciu svojej žiadosti o bezplatný prevod NsP v Stropkove do vlastníctva mesta. Pľasnutím do vody sa zdá byť návrh poslanca Jozefa Mondíka, aby miestne noviny zorganizovali verejnú diskusiu o stropkovskej NsP. Revolučná doba je už za nami a na mienku radových občanov sa dnes už pozerá úplne ináč a aj to iba raz za štyri roky.
Kto vie, či nájde svoju odozvu aj výzva stropkovských poslancov adresovaná ich rodákovi, poslancovi Národnej rady SR Pavlovi Prokopovičovi, ktorý sa na mimoriadnom zasadnutí MsZ v Stropkove vyjadril, že "ak nemocnica v Stropkove bude privatizovaná, alebo prejde pod správu Svidníka, tak sa vzdá poslaneckého mandátu". V tomto zmysle ho poslanci MsZ v Stropkove mienia osloviť prostredníctvom miestnych novín.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.