dvoch variantách.
Ako nás informoval námestník primátora Boris Farkašovský, veľa diskutujúcich členov mestskej rady podporilo prvú alternatívu, to znamená schodkový rozpočet s príjmovou časťou vo výške 1 233 460 tis. Sk a výdavkami v objeme 1 777 935 tis. Sk.
"My ako vedenie mesta naďalej trváme na tom, aby bol prijatý rozpočet vyvážený, aj vzhľadom na jednania s bankami. V súčasnosti sa pripravujú materiály na realizáciu prevzatia dlhovej služby mesta a preklopenie jej splácania na dlhšie obdobie s primeranou úrokovou sadzbou. Prípravou sa zaoberá Prvá komunálna banka, a.s. v Košiciach v spolupráci s jej väčšinovým vlastníkom, parížskou centrálom finančnej spoločnosti Dexia," povedal Boris Farakašovský.
Práve podľa druhého alternatívneho návrhu by mal byť rozpočet na rok 2001 vyrovnaný s príjmami a výdavkami vo výške 1,777 miliardy Sk.
"Rozpočet bude schvaľovať zastupiteľstvo 21. decembra a nechávam na poslancov, aby zvážili, ktorú alternatívu podporia. Ja som presvedčený, že vyvážený rozpočet, možno z dnešného pohľadu aj nereálny, hovorí o meste, že vie, kde má chyby, vie odhadnúť svoje výdavky a bude musieť naplniť príjmovú časť aj za pomoci banky," tvrdí Boris Farkašovský.
"Najväčšie riziká rozpočtu na rok 2001 sú v príjmovej časti z predaja majetku, čo bolo rizikové aj v tohtoročnom rozpočte, keďže predpokladané príjmy sa naplniť nepodarilo. Aj teraz sa ráta s predajom majetku za približne 544 miliónov korún," vysvetlil Farkašovský.
A čo sa bude mesto snažiť predať?
"Vyrovnaný rozpočet sa opiera o predaj časti lesov, z ďalších väčších nehnuteľností ide o hotel Hutník, ktorý je založený v Prvej komunálnej banke,"odpovedal námestník primátora, ktorého informoval riaditeľ PKB o záujemcoch na kúpu spomínaného hotela.
"Trváme na tom, že hotel Hutník by sa mal predať aspoň za cenu podľa znaleckého posudku a niečo viac, aby sme získali aspoň tých 35 miliónov Sk, ktoré dlhujeme na umorovacom fonde v súvislosti s mestskými obligáciami," dodal Farkašovský.
Podľa schváleného uznesenia poslancov, mesto Košice ponúka na odpredaj časť lesného majetku v Sokoli, Čermeli, polesí Kojšov o celkovej výmere 4298 hektárov za minimálnu cenu 701 miliónov, v ktorej je už zakomponovaná aj daň z predaja nehnuteľností.
"Zatiaľ si podmienky predajaj vyzdvihli štyria záujemcovia," informoval nás námestník primátora.
"Čo sa týka medzinárodného tendra na predaj lesov vcelku aj so spoločnosťou, zatiaľ sa prihlásil jeden záujemca, ale zo strany Dexie a PKB nám bolo odporúčané, aby sme ich nepredávali, keďže s lesmi majú iné zámery. Chcú, aby sa využili kapitálovo ako vklad do spoločného podniku, prípadne ako záloha pre prípadných investorov,"dodal Farkašovský.
Starostovia mestských častí, ktorí sú členmi mestskej rady sa na piatkovom rokovaní pýtali, z čoho budú platiť nové povinností vyplývajúce zo schváleného štatútu. Zaujímalo ich, odkiaľ vezmú peniaze, ak Šaca a Džungľa nedá 80 percent dane z nehnuteľností do mestskej kasy.
"To je taká otázka! Čo ak Šaca nedá, čo ak nedostaneme peniaze, čo ak nepôjdu autobusy? Nemôžeme sa baviť, že my na magistráte, vy na mestských častiach, nechceme na nikoho ukazovať. Ide o 250 tisíc občanov mesta Košíc, pre ktorých musíme zabzpečiť mestskú hromadnú dopravu, svetlo, teplo, odvoz odpadov, zimnú údržbu. Ak spoločnými silami nezabezpečíme aspoň prioritné potreby obyvateľstva, tak budeme musieť odísť všetci, vrátane starostov," zafilozoval si Farkašovský.
"Väčšina rozhodla a prijala nový štatút s novými pravidlami, podľa ktorých sa má riadiť chod mesta nasledujúce dva roky. V každej demokracii sa musí menšina prispôsobiť väčšine," zdôraznil.
Mesto Košice zatiaľ nedostalo 200 miliónov korún na účet za predaj mestskej spaľovne od talianskych investorov.
"Veľmi nás to mrzí, keďže sme rátali, že to bude ešte v tomto roku. Vyzerá to tak, že dostaneme len zálohu, ale uverím až, keď bude na účte," informoval nás ďalej Farkašovský.
Vedenie mesta si teraz láme hlavu aj nad tým, odkiaľ vezme peniaze pre Dopravný podnik mesta Košice, ktorému v tomto roku nedalo ani korunu z rozpočtovanej čiastky 50 miliónov Sk.
"Na rade vystúpil rozhorčený riaditeľ DPMK, a hoci o tom nechce hovoriť nahlas, ja ako zástupca valného zhromaždenia to poviem, dopravný podnik je v katastrofálnom stave. Mesto nemá peniaze a musí ich získať z predaja nejakého majetku. DPMK je ako medzi dvoma mlynskými kameňmi, na jednej strany ho tlačia starostovia, aby zhustilo intervaly spojov z 30 na 20 minút, na druhej strane začalo MHD využívať viac občanov, lebo cena pohonných hmôt išla hore. A riaditeľ DPMK nemá peniaze na naftu," dodal Farkašovský, ktorý je napriek tomu presvedčený, že krach mestskej hromadnej dopravy Košiciam nehrozí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.