zdražovanie skôr behá mráz po chrbte. Horúcu jeseň v zdraví neprežil ani sám predseda HZDS, keď ho referendové K.O. na niekoľko dní položilo na nemocničné lôžko. Ani druhá strana - koalícia - nie je na tom "zdravotne" najlepšie, za čo môže sama. Tak, ako sme už zvyknutí aj uplynulý týždeň bol charakteristický niekoľkými "úletmi" politikov a hlavne vrením v koaličnom kotli. Aj preto je na súčasnej politickej scéne aktuálna otázka, ktorú v známej knižke E. Marshalla Deti píšu Bohu položilo jedno z dietok: Milý Bože, vždy dávaš správne duše do správnych ľudí? Čo keď sa pomýliš?
Slovné úlety ministra Pittnera a šéfa vyšetrovateľov Ivora sú už chronicky známe. Tentokrát ide o vyhlásenie ministra vnútra, podľa ktorého "ak sa dokáže zainteresovanosť predstaviteľov Mečiarovho hnutia v závažných kauzách, bude iniciovať zákaz činnosti HZDS". Samozrejme, ohlasy na seba nedali dlho čakať. Už známy to bonmotman Ján Cuper si nepoložil servítku pred ústa: "Ak na čele ministerstva vnútra stojí psychicky narušený jedinec, je vždy veľké nebezpečenstvo, že bude zneužívať svoje postavenie a funkciu proti občanom štátu". Cuper dokonca vyzval psychiatra a poslanca za KDH Alojza Rakúsa, aby inicioval prešetrenie psychického stavu L. Pittnera. Výzvu adresoval Rakúsovi preto, lebo ako je známe, ten odporúčal pred voľbami podobné vyšetrenie vtedajšiemu premiérovi V. Mečiarovi.
Minister si z ohlasov nič nerobí a nemieni odstúpiť ani po tom, čo v piatok Krajský súd v Bratislave zastavil trestné stíhanie z vraždy exministra J. Duckého obžalovaného Olega T. Na Slovensku je to už akási zaužívaná deľba práce - vyšetrovatelia vyšetrujú, Pittner s Ivorom komentujú a potencionálni basisti sa kľudne špacírujú po svete.
Do ďalekého sveta sa nám znova vybral aj predseda parlamentu a šéf demokratických ľavičiarov Jozef Migaš. Ešte sa ani poriadne nestačil zaklimatizovať z ďalekej cesty do olympijskej Austrálie, Nového Zélandu a späť, napraviť si hodinky na stredoeurópsky čas, rozdať darčeky a už znova balil kufre. Smer Kórea a Japonsko v celkovej dĺžke 12 dní. Tejto ceste sa čudovala aj ministerka financií Brigita Schmögnerová, ktorá nevie, aký je dôvod jeho cesty a do akej miery bola akútna a plánovaná. Mrzí ju to najmä preto, lebo v súčasnosti je potrebné, aby každý poslanec bol prítomný v parlamente, lebo sa schvaľuje najdôležitejší zákon v roku - rozpočet na rok 2001. Vo vládnom špeciáli sa vraj našlo miesto i pre jeho manželku, pracovníkov jeho kancelárie a protokolu NR SR, štyroch poslancov, guvernéra Exim banky a zástupcov médií. Poslanci sa už teraz "vyhrážajú", že Migaš bude musieť po návrate všeličo okolo tejto cesty vysvetliť. A čo tak zaplatiť?
Boli hlasy pre aj proti pri hlasovaní poslancov parlamentu o podpore Základnej zmluv medzi SR a Vatikánom. Za ratifikáciu však svorne hlasovala koalícia aj opozícia, dokonca aj niektorí poslanci svetonázorovo na opačnom póle stojací členovia SDĽ. P. Weiss nepatril medzi nich, pretože podľa neho "sme síce takúto zmluvu potrebovali, ale podľa mňa mala byť kvalitnejšia. Mojou predstavou bolo, že ešte pred podpisom tejto dôležitej zmluvy sa pripraví základný zákon, ktorý budeupravovať vzťah všetkých cirkví k štátu a upraví aj finančné predpoklady na existenciu a spolunažívanie štátu a cirkvi". Väčšina komentárov sa však zhodla na tom, že rokovnie k tejto téme prebehlo veľmi kultivovane a bez osobných invektív, čo je v slovenskom parlamente svetlá výnimka. Možno, že to majú na svedomí blížiace sa Vianočné sviatky. Poslanci si nechceli pohnevať Ježiška.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.