Tibet. Dnes 65
Štrnásty dalajláma sa narodil 6. júla 1935 v severovýchodnom Tibete v rodine pastiera. Vo veku dvoch rokov naňho padla voľba ako na prevtelenie zosnulého najvyššieho duchovného tibetského buddhizmu, 13. dalajlámu.
Po neúspešnom povstaní Tibeťanov proti čínskej okupácii v roku 1959 musel dalajláma ujsť do severnej Indie, kde v meste Dharmsala vytvoril exilovú vládu. V roku 1989 dostal Nobelovu cenu mieru za nenásilnú formu boja za navrátenie nezávislosti Tibetu.
Napriek tomu, že sa otázka samostatnosti Tibetu i jeho vodca tešia všeobecným sympatiám medzinárodnej verejnosti, vlády vždy obetovali konkrétnu podporu oslobodzovacieho hnutia udržaniu dobrých vzťahov s ekonomickou veľmocou - Čínou. Vláda v Pekingu vždy podráždene reaguje na akýkoľvek priamy či nepriamy kontakt zahraničných predstaviteľov s dalajlámom, ktorého obviňuje zo separatizmu.
Čínski oficiálni predstavitelia sa s tibetským vodcom opakovane odmietajú stretnúť a odmietajú aj akýkoľvek dialóg. V snahe minimalizovať podporu Tibeťanov dalajlámovi Čína v roku 1996 v Tibete odštartovala rozsiahlu protináboženskú kampaň, keď nariadila kléru, aby z kláštorov a verejných miest zmizli všetky podobizne duchovného vodcu. Úrady zakázali oslavy narodenín a výročí dalajlámu a tibetským študentom pod hrozbou vylúčenia zo štúdia aj návštevy posvätných buddhistických miest v Tibete a praktizovanie náboženských obradov v domoch.
Počas čínskej kultúrnej revolúcie boli zničené tisíce buddhistických chrámov a pamiatok a mnísi z mnohých kláštorov boli zmasakrovaní. Tibetský náboženský život sa dostal pod prísnu politickú kontrolu komunistickej vlády v Pekingu. Čínske úrady dokonca zasahujú do výberu vysokých duchovných predstaviteľov a nástupcu 14. dalajlámu.
Autor: Dharmsala (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.