predstavitelia dovolili kritizovať predsedu hnutia. Najprv sa bývalý podpredseda vlády Sergej Kozlík prezentoval myšlienkou, že záhadné vytrácanie sa V. Mečiara z očí verejnosti považuje "za pravidelne sa opakujúce osýpky". Dosiaľ nevídané slová pridupľoval aj banskobystrický šéf HZDS P. Čupka, ktorý predsedovi poradil, aby sa vrátil k svojej ľudovej politike a nerobil si doma len štatistiku. Ďalšou lastovičkou v tomto smere bolo minulotýždňové zasadnutie republikového predstavenstva hnutia v Hrabove pri Ružomberku, kde sa rozoberalo aj neúspešné referendum o predčasných parlamentných voľbách. To vraj bolo najkritickejšie za celý čas fungovanie HZDS a dokonca z úst niektorých delegátov na ňom zaznela aj otvorená kritika V. Mečiara. Samotný expremiér to lakonicky komentoval vetou, že "musí nastať absolútne zlepšenie vo všetkých oblastiach". O tom, čo sa momentálne deje v hnutí sme sa porozprávali s členom republikového predstavenstva HZDS a šéfom hnutia v okrese Košice I Ottom Sabom.
Vaše nedávne ostré vystúpenie na predstavenstve v Hrabovci dalo údajne podnet na rozpútanie vášnivej diskusie o súčasnej politike hnutia.
- Vyčítal som čelným predstaviteľom hnutia absolútne nezvládnutie zahraničnej politiky. Nie je predsa možné, aby sme za sedem rokov nevedeli nadviazať ani jeden poriadny kontakt s partnerskou stranou v zahraničí. Taktiež neviem, na čo je nám opozičná zmluva s SNS, keď spolu nie sme jednotní ani v základných otázkach. Kritizoval som aj nedostatok financií, bez ktorých sa jednoducho nedá robiť politika. Ako je to možné, že ešte v roku 1998 sme mali peniaze na všetko a občas sa nimi aj zbytočne plytvalo, a teraz nemáme ani výplaty pre ani nie 25 profesionálnych pracovníkov hnutia? A to už nehovorím o tom, že niektorí naši čelní predstavitelia doteraz nepochopili, čo je to mediálna politika...
Ako na tieto slová reagovali ostatní členovia republikového predstavenstva?
- Dočkal som sa ostrej kritiky najmä od poslankyne Kataríny Tóthovej, ale aj od ďalších prominentných osobností. To však trvalo len dovtedy, pokiaľ na záver diskusie nevystúpil pán Mečiar. Uznal, že kritické slová, ktoré som tam prezentoval v mene košického HZDS sú pravdivé a mali by sme sa z nich poučiť. Potom sa mi tí, čo mi ešte predtým v diskusii nevedeli prísť na meno, začali ospravedňovať a tvrdili, že to až tak nemysleli. Mám pocit, že niektorí naši poslanci by sa mali zamyslieť, či by nebolo pre nich lepšie, keby sa vrátili k svojim pôvodným povolaniam... Mali by si uvedomiť, že už nemáme rok 1992, ale 2000.
Ako hodnotíte vaše referendové fiasko?
- Ak sme už tak veľmi chceli referendum, mali sme petičné hárky odovzdať prezidentovi už na jar. V tom prípade sa referendum mohlo uskutočniť ešte pred prázdninami. Preto je teraz úplne zbytočné čudovať sa, že ho ľudia ignorovali. Chybu sme urobili jednoznačne my.
Minister vnútra v pondelok vyhlásil, že ak sa dokáže zainteresovanosť predstaviteľov HZDS ako napr. I. Lexu v závažných kauzách, bude v zmysle zákona o združovaní v politických stranách a hnutiach iniciovať zákaz HZDS. Súhlasíte s tým?
- Ak sa pánovi Lexovi dokážu jeho obvinenia, nemám nič proti tomu, aby za ne niesol plnú zodpovednosť. Uznávam, že jeho kauzy nám nepridávajú na imidži, ale najprv sa mu to musí dokázať. Veď existuje aj prezumpcia neviny. Nechápem však, prečo by za jeho skutky mali pykať slušní členovia HZDS. Drvivá väčšina z nich Lexu osobne nikdy ani nevidela. Nemám pocit, že podobné vyjadrenia sú hodné tak vysokého štátneho funkcionára. Niečo podobné už bolo v roku 1948. Čo chce, aby tu znova bol Národný front pod vedením SDKÚ?
HZDS už viackrát deklarovalo snahu stať sa štandardnou politickou stranou s podporou v zahraničí a byť prijateľní pre spoluprácu stranu na Slovensku. Lenže s V. Mečiarom máte takmer nulový koaličný potenciál.
- Všetky zmeny musia prebehnúť kontinuálne, nie nejakou násilnou formou. Som presvedčený, že pán Mečiar nebude prekážkou pri vytváraní žiadnej budúcej vlády alebo koalície. Nebojte sa, on vie, kedy má odísť.
Kedy predpokladáte, že váš predseda oznámi, že sa už definitívne sťahuje z vrcholovej politiky?
- Zrejme to bude už pred najbližšími parlamentnými voľbami...
Viete si predstaviť, kto by teoreticky mohol pri koaličných rokovanich vystupovať ako líder HZDS?
- Napríklad niekto z dvojice I. Gašparovič alebo Vojtech Tkáč. No možno to nakoniec bude niekto úplne iný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.