iných médiách. Problémom, o ktorom sme aj informovali aj my, boli financie na výstavbu infraštruktúry, spomalenie stavby a v konečnom dôsledku obava budúcich vlastníkov bytov v stratu bytu a svojich peňazí. Situácia sa začala priaznivo meniť po vstupe prezidenta Svetového kongresu Slovákov Paula Rusnaka, do spomínanej výstavby.
P. Rusnak ju podporil sumou 11 miliónov korún, s tým aby sa jej prvá etapa ukončila do konca novembra. Zároveň sa malo v októbri začať už s realizáciou výstavby druhej etapy.
Stavba sa síce rozbehla, ale medzery v naštrbenej dôvere klientov sa plátajú podstatne ťažšie. Svedčí o tom i skutočnosť, že opätovne po dlhšom čase sa k nám do redakcie dostala informácia, že pozemky na ktorých sa výstavba realizuje, sú vo vlastníctve firmy Tradet. V súvislosti s tým naznačil dnes už minulý klient firmy Tradet aj možné problémy s vysporiadaním pozemkov do budúcna.
Aj nás táto informácia zaujala, a zároveň sme chceli poznať súčasnú situáciu v dostavbe bytov, a preto sme o odpovede požiadali konateľov firmy Tradet Táňu Pavlovičovú a Stana Pavlíka. Spočiatku sa náš rozhovor niesol najmä v rovine - prečo nás to zaujíma, prečo chceme o tom písať, kto nám dal takú hlúpu informáciu, respektíve kto chce ich firme uškodiť. Keď sa debata dostala do vecnej roviny, konateľ Pavlík opätovne zdôraznil, že Paul Rusnak vstúpil do tejto firmy a do tohto projektu až po predchádzajúcom audite, ktorý nepreukázal žiadne tunelovanie firmy. Pri vstupe mal len niekoľko podmienok podpísať dodatky k zmluvám a okamžite uhradiť polovičku navýšenia.
Aká je teda súčasná situácia vo výstavbe bytov?- opýtali sme sa Stana Pavlíka. Podľa neho, prvú etapu sa do konca novembra nepodarilo ukončiť. Plánovaná októbrová kolaudácia sa neuskutočnila, pretože neboli skolaudované inžinierske siete. Obecný úrad v Ľuboticiach podal žiadosť na kolaudačné konanie v poslednej dekáde novembra a teraz sa čaká. Ak nezlyhá kolaudácia sietí, do konca decembra by mali byť skolaudované štyri bytovky a do konca januára ďalšie tri bytovky.
Rozhodujúcim faktorom na spomalení stavby je však podľa S. Pavlíka to, že klienti neplatia, podmienky splnilo len 10 percent. "A bohužiaľ to nakoniec bude stáť ďaleko viac peňazí. V súčasnosti máme v prvej etape minimálne 11 miliónovú stratu. Celkový dlh klientov predstavuje takmer 50 miliónov korún." Prvú etapu však chcú dokončiť, preto ju zatiaľ financujú predovšetkým z vlastných prostriedkov. Paul Rusnak doteraz prispel sumou 65 miliónov.
Hra na čas zo strany klientov sa podľa Pavlíka skončila. "Štyria klienti už dostali výpoveď. My sa už s nikým nebudeme hrať," prehlásil Stan Pavlík.
Čo sa týka vysporiadania pozemkov, konateľka Pavlovičová skonštatovala, že v čase realizácie inžinierskych sietí, majiteľom pozemku musí byť obecný úrad. Inak by obec nedostala finančnú dotáciu od štátu. V zmluve s Obecným úradom v Ľuboticiach je uvedené, že po ukončení inžinierskych sietí, obecný úrad automaticky urobí prevod pozemkov na klientov. "Majiteľmi zastavanej plochy sú klienti. Priľahlé pozemky ostávajú i naďalej obci. Na firmu Tradet nie sú žiadne pozemky," zdôraznila Pavlovičová. Na našu otázku, či budú klienti pri prevodoch za spomínané pozemky opätovne priplácať Pavlovičová uviedla, že ich obecný úrad prevedie na klienta za korunu. "Obecný úrad pozemky za korunu odkúpil a za korunu ich predá. Tak je to zakotvené v zmluve s obecným úradom," povedala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.