nezávislých poslancov Demokratickej strany (DS). Informoval o tom predseda DS Ján Langoš počas včerajšieho rokovania lídrov strán SDK s Mikulášom Dzurindom.
Dôvodom na takýto krok je podľa Langoša fakt, že SDKÚ zostáva mimoparlamentnou stranou až do volieb a neetabluje sa ako parlamentná frakcia.
"Naplnilo sa to, čo sme očakávali", povedal Langoš.
DS sa rozhodla prevziať stranícku zodpovednosť za činnosť svojich členov vo vláde i v Národnej rade SR. Rovnako sa zaviazali naďalej podporovať vládu M. Dzurindu i vládny program. Preberajú aj zodpovednosť za pôsobenie vicepremiéra Ivana Mikloša vo vláde. Langoš zároveň vylúčil jeho odchod z Dzurindovho kabinetu. Svoje rozhodnutie oznámi DS na dnešnej schôdzi zákonodarného zboru. DS trvá na nemennosti síl v parlamente, teda "žiadny pohyb poslancov medzi klubmi strán vládnej koalície a žiadne odchody do opozície", uzavrel Langoš.
Liberáli, zelení a SDSS zatiaľ zostavájú
Poslanci liberálnej, sociálnodemokratickej a zelenej platformy Slovenskej demokratickej koalície (SDK) zotrvávajú v jej poslaneckom klube, ktorý po opustí šesť poslancov demokratickej platformy. Spoliehajú sa na ďalšie rokovania s predsedom Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie (SDKÚ) Mikulášom Dzurindom, na ktorých na budúci týždeň predseda SDK predloží vlastné návrhy na usporiadanie vzťahov. Informovali o tom po rokovaní predseda Liberálnodemokratickej únie (LDÚ) Ján Budaj, Ladislav Ambróš zo Strany zelených na Slovensku (SZS) a Jaroslav Volf zo Sociálnodemokratickej strany Slovenska (SDSS).
"Je fakt, že sa dnes večer veci neposunuli dopredu a Mikuláš Dzurinda nedal odpovede na otázky tak, ako sme očakávali, ale my sme zatiaľ nebuchli dverami a budeme rokovať na ďalšom stretnutí", vyhlásil po jeden a pol hodinovom rokovaní Ján Budaj.
Po odchode šiestich občianskych demokratov bude mať poslanecký klub SDK 27 poslancov, z toho 19 sa hlási k SDKÚ.
"Nie sme závislí na rozhodnutí Demokratickej strany (DS). Nie sme zástancami toho, že treba hlasno búchať dverami", vyhlásil predseda sociálnych demokratov Volf s tým, že verí v dohodu.
Na rozhodnutí sociálnych demokratov nemá nijaký podiel plánovaná fúzia so Stranou občianskeho porozumenia (SOP).
"Viem si predstaviť zotrvanie v poslaneckom klube SDK až do obdobia pol roka pred parlamentnými voľbami, bez ohľadu na integráciu", dodal.
Ľútosť nad rozhodnutím občianskych demokratov vyjadril predseda zelených Ladislav Ambróš. Vyhlásil, že podobne ako sociálni demokrati a liberáli, aj zelení sú ochotní počkať na ponuku Mikuláša Dzurindu na budúci týždeň.
V prípade ďalšieho neúspechu vytvoria poslanci liberálnej a zelenej platformy SDK spoločnú frakciu. Budaj nepriamo vylúčil úvahy o spoločnom poslaneckom klube s DS.
KDH neuvažuje o pribratí poslancov DS
Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) neplánuje rokovať o možnosti prechodu poslancov Demokratickej strany (DS) do poslaneckého klubu KDH. Uviedol to po rozhodnutí DS vystúpiť z klubu SDK líder kresťanských demokratov Pavol Hrušovský. Na otázku, či KDH nemá o poslancov DS záujem, odpovedal, "zatiaľ oni neprejavili záujem o vstup do iného klubu". KDH už ďalej nebude zasahovať do vnútorných záležitostí klubu SDK. Kresťanskí demokrati podporili pozíciu Mikuláša Dzurindu, ktorý odmieta zadefinovanie poslancov SDKÚ v parlamente.
"Odporúčali sme, aby všetci poslanci, ktorí zostali v klube SDK, sa pokúsili o vnútornú dohodu, aby to bolo na prospech vládnej koalície", konštatoval Hrušovský.
Pre KDH uzatváranie vnútorných dohôd so SDK skončilo. Kresťanskí demokrati sú ochotní písomne sa zaviazať k spolupráci s klubom SDK.
"My sme sa stali piatym koaličným subjektom, a toto treba rešpektovať."
Podľa Hrušovského by bolo potrebné znovu písomne uzavrieť záväzky medzi jednotlivými stranami, ktoré pred voľbami vytvorili SDK. KDH je pripravené podpísať dohodu o nastupovaní náhradníkov v parlamente, o prerozdelení finančných prostriedkov za minulé voľby i použití peňazí, ktoré vyplynú z nového zákona o politických stranách a hnutiach. Taktiež by tam mala byť deklarovaná otázka nástupníctva za ministrov. Ak by v budúcnosti odišiel z vlády niektorý z ministrov SDKÚ, trebárs Pittner alebo Macejko, jedno kreslo by malo patriť KDH, povedal Hrušovský.
Na postoj kresťanských demokratov na dnešnom rokovaní reagoval líder zelených Ladislav Ambróš, slovami: "Z dnešného rokovania mám dojem, ako keby KDH chcelo vystrojiť politický funus ostatným materským stranám SDK."
Foto: TASR
foto do čísla, utorok, langos, dzurinda
Text: Ján Langoš a Mikuláš Dzurinda
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.