16 miliónov, podľa Šebeja je to málo
Igor STUPŇAN
Bratislava - Poslanci majú na tento rok k dispozícii 15,5 milióna korún na zahraničné služobné cesty. Doteraz sa z tejto sumy vyčerpalo približne 95 percent. Šéfovia parlamentných výborov majú šetriť a predložiť len realistické požiadavky na zahraničné cesty. Na budúci rok sa s väčším balíkom peňazí neráta. Poslanci tvrdia, že ak sa majú uskromniť, chcú vedieť, koľko peňazí sa precestuje na jednotlivých ministerstvách.
Podľa našich informácií jeden zo štátnych tajomníkov strávil v zahraničí služobne za jeden mesiac 18 dní. Viaceré ministerstvá neboli v piatok schopné uviesť, koľko peňazí doteraz minuli na služobné cesty. Informácie prisľúbili poskytnúť tento týždeň.
Rovnako na pôde parlamentu nebolo v piatok možné zistiť podrobnejšie informácie, koľko prostriedkov sa vynaložilo na cesty predsedu, podpredsedov parlamentu a poslancov. Podľa Anny Lenickej z tlačového odboru parlamentu takúto informáciu by bolo veľmi pracné získavať. Budú sa však snažiť, aby v budúcnosti mali médiá k dispozícii takýto súhrnný materiál.
Podľa ministerky financií Brigity Schmögnerovej v jej rezorte z pôvodných návrhov zahraničných ciest sa schváli vždy len jedna tretina.
"Bolo zvykom na ministerstve až do môjho nástupu, že zvyčajne si generálny riaditeľ brával so sebou dvoch-troch spolupracovníkov. Keď minister môže cestovať sám, môže to urobiť aj úradník ministerstva," povedala Schmögnerová.
Poslanec Pavol Prokopovič z SDK považuje za výnimočné, že v etape transformácie ekonomiky výbor pre hospodárstvo, privatizáciu a podnikanie absolvoval len jednu recipročnú návštevu v susedných Čechách. Poslanec F. Šebej je presvedčený, že peňazí na zahraničné cesty je málo. Ak sa však musí šetriť, tak medziparlamentná diplomacia má podľa neho prioritu vo vzťahu k NATO a EÚ a "všetko ostatné má spornú cenu". Na poznámku, že niektorí poslanci si snažia vďaka častejším cestám do zahraničia "privyrobiť" diétami, odpovedal: "V minulosti bolo iste niekoľko ľudí, ktorí si zobrali všetky parlamentné cesty. Pri frekvencii, akou cestujeme my, je to smiešna suma."
Podľa našich informácií cez leto odmietol podpísať podpredseda parlamentu Hrušovský takmer dvojtýždňovú cestu poslankyni HZDS Irene Belohorskej do USA na zasadanie výboru pre technológie a výskum vesmíru Západoeurópskej únie. Belohorská podotkla, že všetko nemožno otočiť na otázku peňazí.
"Bolo to vyjednávanie ZEÚ s USA ohľadne národnej raketovej obrany. Výbor ZEÚ zostavoval delegáciu, ktorá musela prejsť niekoľkými sitami. Ak to pán Hrušovský neschválil, tak potom som prišla upozorniť J. Migaša, lebo Hrušovský to bral z pozície, že vedúcim delegácie v ZEÚ nie som ja, ale pán Palko," dodala Belohorská.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.