spôsobom posunie. V prípade úspechu summitu bude možné prijať prvú vlnu nových štátov do EÚ v rokoch 2003 až 2006. Nemecký poslanec a podpredseda Výboru pre ľudské práva a vnútorné záležitosti Európskeho parlamentu Bernd Posselt to uviedol na včerajšom stretnutí s novinármi v Bratislave.
SR má podľa neho dobré šance dostať sa do prvej vlny rozširovania a je najlepším príkladom využitia výhod zrušenia skupín kandidátskych štátov. Za optimálny považuje spoločný vstup SR spolu s Maďarskom a Českou republikou, ako však dodal, nebolo by správne, keby jedna krajina čakala v príprave na členstvo na druhú.
V otázke reformy EÚ ide podľa neho predovšetkým o zabezpečenie funkčnosti európskych inštitúcií po rozšírení únie. Týka sa to Rady ministrov, Európskej komisie (EK) i Európskeho parlamentu (EP). Za najdôležitejšie považuje redukovať rozsah princípu jednohlasnosti v Rade ministrov EÚ na minimum. Účasť každej krajiny v EK nepovažuje za veľký problém, v EP by však mala byť väčšia proporcionalita zastúpenia krajín.
B. Posselta počas včerajšej návštevy Slovenska prijal podpredseda Národnej rady SR Pavol Hrušovský. Na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave poslanec EP predniesol prednášku Budúcnosť inštitúcií v EÚ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.