Korzár logo Korzár

Pozrieť sa svini priamo do očú

Košice Odskočila si k nám obzrieť Tatry a Spiš spoza južnej hranice, kde vystupovala v prednáškovom cykle pre školy rozličného druhu. Juliet

Gellatleyová patrí k najúčinnejším vegetariánskym aktivistkám na svete. Autorka kníh "Mlčiaca archa" a "Vivat vegetarianizmus". Spolupracovala okrem iného s Lindou a Paulom McCartneyovcami. V roku 1994 založila organizáciu Viva. Vďaka jej podujatiam počet škôl v Anglicku, poskytujúcich vegetariánske pokrmy, vzrástol z 13 na 65 percent a okruh anglických vegetariánov sa v priebehu roka zdvojnásobil. Vlani prevzala z rúk premiéra Tonyho Blaira prestížnu cenu "Animal Walfare Award". Vegetariánske organizácie, považované kedysi za spolky neškodných maniakov, tvoria čoraz mocnejšie lobby. Pričiňuje sa o to jednak činorodosť takých osôb ako Juliet Gellatleyová, a potom neustále mäsové aféry elektrizujúce svet ako choroba šialených kráv alebo nakazenie mäsa belgických kurčiat dioxýnmi.

Vaše vegetariánstvo sa vraj začalo návštevou prasačej farmy.

- Veru. Mala som vtedy pätnásť a sprevádzala som priateľku, ktorá ako študentka pracovala na voľákom projekte v súvislosti s poľnohospodárstvom. Prvé, čo som zacítila, bol hrozný, priam oči páliaci zápach. Nato som zbadala rady železobetónových tesných priehradiek. Každá prasnica mala v polovici trupu nasadený kovový obojok znemožňujúci pohyby, aby zbytočne neplytvala energiou. V iných ohradách držali prasnice s malými. Novonarodené prasiatka sa pokúšali túliť k matke, ale oddeľovala ich od nej kovová mreža, cez ktorú mohli iba cicať. Stovky smutných otupených zvierat. Keď som prechádzala okolo ďalších boxov, jedna zo svíň zodvihla hlavu a pozrela sa mi rovno do očú. Jej pohľad si pamätám dodnes. Pomyslela som si: "Ó, Bože, to stadeto sa berie moja slanina!" Nikto predtým mi to nevysvetlil, vychovali ma na rozprávkach o veselej svinke Piggy. A tam som uzrela horror. Vtedy som sa rozhodla, že nebudem viac platiť za utrpenie, nik nebude zabíjať v mojom mene. Tak som sa stala vegetariánkou.

Kladúc na tanier plátok ružovej šunky ľudia zvyčajne nemyslia na farmy a bitúnky. Prečo im to tvrdošijne pripomínate?

- Podaktorí tvrdia, že jesť či nejesť mäso je otázka osobnej voľby. S tým nesúhlasím. Nemožno hovoriť o slobodnej voľbe, ak nepoznáte fakty. A ľudia obyčajne nepoznajú fakty spojené s produkciou mäsa. Na území bývalého Československa a v ďalších krajinách chovajú zvieratá v podmienkach, aké civilizovaná spoločnosť nemôže akceptovať. Čiže zvieratá, ich bolesť a utrpenie je prvý dôvod. Druhý - skutočnosť, že s mäsovou diétou sa viažu srdcové choroby, rakovina, osteoporóza a mnoho iných chorôb. Napokon tretí mäsopriemysel spôsobuje ekologickú katastrofu v globálnom rozsahu.

Hlad v krajinách Tretieho sveta, kyselinové dažde, skleníkový efekt, erózia pôdy, za to všetko obviňujete mäso. Nepreháňate? Vari sa svet ozaj krúti okolo klobásy?

- Ľudia sa skutočne nazdávajú, že zveličujeme. Lebo nepoznajú pravdu. Ťažko uveriť, ale na svete dnes žije trikrát viac chovaných zvierat než ľudí. Tie zvieratá musia jesť. Požerú kopy kukurice, pšenice, sóje, ktorými by sa dalo vykŕmiť všetko obyvateľstvo sveta. Na vyprodukovanie kilogramu mäsa treba 10 kíl rastlinnej bielkoviny. V samotných Spojených štátoch chovné zvieratá pojedia toľko sóje a pšenice, že by vystačilo skoro pre 2 miliardy ľudí. A krmivo sa často dováža z krajín biedneho Juhu. Stále nové a nové lesné oblasti určujú na pasienky pre dobytok. Keď astronauti po prvý raz mohli pozorovať Zem, jediným dielom ľudských rúk viditeľným z vesmíru bol Čínsky múr. Dnes stade vidno takisto veľké mraky dymu nad Amazonkou. Jednou z príčin je globálne oteplenie. Ďalšou sú stovky miliónov ton zvieracích výkalov obsahujúcich metán. Z tých výlučkov vzniká tiež kyselina, prenikajúca do ovzdušia a spôsobujúca kyselinové dažde. Taká je pravdivá cena hamburgera, ktorú si ľudia obvykle neuvedomujú.

Ale človek, aj znalý istých skutočností, sediac nad kotletou, si povie: zjem ju alebo nie, aký tam rozdiel, beztak to nič nezmení.

- Za svoj život človek zje priemerne: 5 kráv, 20 svíň, 29 oviec, 760 kurčiat, 46 moriek a pol tony rýb. Vari to nie je dôvod, aby ste sa stali vegetariánom? Odmietnutím mäsa sa zmenšuje jeho dopyt. V Anglisku je už takmer 6 miliónov vegetariánov. To je už mocná lobby. Všetky reštaurácie majú vegetariánske menu. Obchody predávajú milióny vegetariánskych výrobkov. Keď som pred 20 rokmi prechádzala na vegetariánstvo, bolo to ťažké. Dnes sa u nás dokonala potravinárska revolúcia. Vegetarianizmus je všeobecne uznávaný a nespôsobuje problém.

Ako odpovedáte na otázku, ktorú vegetarián často počuje: "Skade vieš, že mrkvička necíti bolesť?"

- Na takej úrovni sa vlastne nehodno rozprávať, ale zvyčajne odpovedám: "Ak zbadáš mrkvičku jačiacu pri škrabaní, zavolaj mi. Bude to prvá zelenina v dejinách s ústredným nervovým systémom a ja si svoju diétu rozmyslím".

Keby zvieratá nechovali v ‚továrňach', iba v prirodzených podmienkach, jedli by ste mäso?

- Nie. Vyznávam zásadu: ak nemusím zabíjať, prečo by som si to mala odôvodňovať. Ľudia vravia: "Sme stvorení, aby sme jedli mäso". Je to mýtus. Istý známy anglický doktor zvykol vykonávať pokus - účastníkom lekárskych sympózií ukazoval dva obrázky. Jeden predstavoval vnútornosti človeka, druhý gorily. Nik nepostrehol rozdiel, pritom gorila je vegetariánom. Máme zažívací trakt bylinožravca. Väčšina z nás pociťuje hnus pri pohľade na mŕtvoly zvierat visiace na hákoch u mäsiara, lež viac-menej nikomu sa nebridí pohľad na šalát. Preto nechceme vedieť, čo sa deje na jatkách. Jednoducho, nie sme stvorení zabíjať. Ľudia na rastlinnej diéte sú zdravší než väčšina populácie. Avšak človek, ktorý by sa živil samým mäsom, by do roka pravdepodobne umrel.

Prečo je potom také ťažké zriecť sa mäsa?

- Lebo je to zlozvyk ako každý iný. Mäso má vysoký obsah tukov a soli, na ktoré si naša chuť privyká. Mnohí zmieňajú diétu postupne. Sprvoti sa vzdávajú červeného mäsa, potom bieleho. Bojujú so sebou ako pri nechaní fajčenia.

Naši lekári sa pomaly prikláňajú k vegetariánstvu. Uznávajú, že ide o zdravú diétu, ale iba pre dospelých. Hovoria, že deti, aby sa rovnomerne rozvíjali, potrebujú jesť mäso. Ako to vyzerá v Anglicku?

- Došlo k veľkému pokroku. Koniec-koncov, ako dlho možno obchádzať fakty. Postupné výskumy potvrdzujú, že u vegetariánov riziko ochorení na rakovinu je skoro o 50 percent menšie než u mäsožrútov. To isté sa týka chorôb srdca, arteriosklerózy, vysokého tlaku a mnohých iných onemocnení. Renomovaná Britská lekárska spoločnosť odporúča vegetariánsku diétu, aj pre deti, a od roku 1995 takisto americké ministerstvo zdravia. Jednako je zaujímavé, ako možno uznať mäso za škodlivé a odporúčať ho deťom! Veď choroby späté s nadmerným konzumovaním tuku sa začínajú vo veku 4-5 rokov.

Veríte, že ľudstvo raz prejde na vegetariánsku diétu?

- Stane sa tak prirodzeným spôsobom. Ľudia sa napokon prebudia a pochopia, že mäsový priemysel pracuje výlučne pre zisk a nie pre naše dobro. Je najvyšší čas, lebo nebezpečenstvo sa už začalo. Už teraz máme skleníkový efekt, rovnako ako iné ekologické katastrofy. Ľudská populácia sa nedá vykŕmiť mäsom. Je to nemožné. Ide o príliš nehospodárnu diétu pohlcujúcu svetové zásoby vody, energie, pôdy. Tie predsa nie sú nevyčerpateľné. Čiže buď zmeníme diétu, alebo doslova zožerieme našu planétu.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 765
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 554
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 074
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 922
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 627
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 9 340
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 117
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 068
  1. Ivan Čáni: Keď sa hanbí dôchodca za iného dôchodcu – blogera.
  2. Reštartnisa, o.z.: Skúsili ste už kolobežku ako terapeutický nástroj?
  3. Viktor Pamula: Dvadsať rokov v NATO.
  4. Ivan Mlynár: Nácek Tomáš Taraba : „Medveď hnedý, vinný vo všetkých bodoch obžaloby“.
  5. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  6. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  7. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  8. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 353
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 688
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 496
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 11 439
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 435
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 399
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 347
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 051
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ivan Čáni: Keď sa hanbí dôchodca za iného dôchodcu – blogera.
  2. Reštartnisa, o.z.: Skúsili ste už kolobežku ako terapeutický nástroj?
  3. Viktor Pamula: Dvadsať rokov v NATO.
  4. Ivan Mlynár: Nácek Tomáš Taraba : „Medveď hnedý, vinný vo všetkých bodoch obžaloby“.
  5. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  6. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  7. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  8. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 353
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 688
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 496
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 11 439
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 435
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 399
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 347
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 051
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu