prvýkrát objavilo v americkej tlači už v roku 1773. Celkom amerikanizovanú podobu nadobudol sv. Mikuláš v roku 1823 vďaka básni Návšteva sv. Mikuláša známejšej skôr pod názvom Noc pred Vianocami od takmer neznámeho profesora Clementa Clarka Moora. Moore si pridal k starej legende také detaily ako mená sobov, smiech Santa Clausa, žmurkanie a spúšťanie sa dolu komínom.
Amerikanizovaného Santa Clausa ďalej rozvinul ilustrátor Thomas Nast, ktorý ho kreslil pre vianočné vydania časopisu Harper's v rokoch 1860-1880. Nast k legende pridal dielňu na výrobu hračiek na severnom póle, kde pomáhajú škriatkovia (elfovia) a zoznam dobrých a zlých detí z celého sveta. Prvá verzia Santa Clausa v "ľudskej" veľkosti sa objavila na reklame pre Coca-Colu v roku 1931.
V severoamerickej poézii a ilustráciách vystupuje Santa Claus s bielou bradou, v červenom kostýme a v čiapke. Vyráža na cestu večer na Štedrý deň na saniach ťahaných ôsmimi sobmi a spúšťa sa dolu komínom, aby dal deťom darčeky do pančúch rozvešaných na mriežke kozuba. Obraz snežných saní, na ktorých sa vezie Santa Claus s vejúcou bielou bradou obklopený darčekmi pre deti celého sveta, sa stal nesmrteľným predovšetkým vďaka detským knihám a vianočným piesňam.
Mnoho ľudí sa domnieva, že legenda o sobovi, s mohutnými rozvetvenými parohami, ktorý je pomocníkom patrónov detí, siaha do dávnej minulosti. V skutočnosti je obraz Santa Clausa na saniach ťahaných sobom vytvorený pomerne nedávno takmer neznámym americkým profesorom Clementom Clarkom. Profesor sa nechal inšpirovať holandskými, nemeckými a škandinávskymi vianočnými tradíciami a v roku 1822 napísal poému Návšteva svätého Mikuláša, v ktorej prvýkrát zobrazil soba v službách patróna detí. Poéma sa stala okamžite veľmi populárnou a o niekoľko desaťročí sa opäť objavila pod zmeneným názvom Noc pre Vianocami.
Hoci soby z rozprávok sa v mnohom odlišujú od skutočných sobov, ktoré žijú predovšetkým v Škandinávii, v Grónsku, na Sibíri a v niektorých oblastiach Spojených štátov, ostávajú pevne zafixované v našich mysliach podobne ako iné "neskutočné" zvieratá.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.